Meksika telekom devine ayrıştırma kararı

Meksika telekom devine ayrıştırma kararını Gülce Korkmaz anlatıyor.

Meksika telekom devi America Movil SAB AMX, kısa bir süre önce, telekomünikasyon sektörünün regülatörü Federal Telekomünikasyon Enstitüsü’nün (IFT) Movil’in sabit şebeke altyapısının büyük bir bölümünü ayrıştırması talimatını verdiğini açıkladı. Halihazırda, America Movil, sabit şebekede Telmex ve mobil şebekede Telcel aracılığı ile hizmet veriyor. America Movil, milyoner Carlos Slim’e ait. Slim ayrıca, Grupo Carso Telecom şirketi adı altında faaliyet gösteren, Meksika’da internet ve telefon hizmeti veren Telnor’un da sahibi.

2014 yılında, Meksika’da telekomünikasyon sektöründe önemli reformlar başlatıldı ve bu doğrultuda bir dizi regülasyon yapıldı. 2014’te yapılan bu asimetrik regülasyonlarla, America Movil’in dolaşım (roaming) ücretleri uygulamasına son verildi ve America Movil’e tesis (altyapı) paylaşımı yükümlülüğü getirildi.

Meksika’da 2014’te yapılan regülasyonlara göre, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin pazar payının %50’den fazla olmaması gerekiyor. IFT’nin telekomünikasyon sektörüyle ilgili en son raporuna göre, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği itibariyle sabit hat şebekesinde faaliyet gösteren Telmex ve Telnor’un pazar payı yüzde %75,7 iken, mobil şebekede faaliyet gösteren Telcel pazarın %65,7’sini elinde tutuyor. Dolayısıyla IFT, Telcel ve Telmex aracılığı ile telekomünikasyon sektöründe pazar payı %70’lere ulaşan America Movil’in hakim durumda olduğuna karar verdi.

Geçtiğimiz günlerdeki yeni regülasyonla, 2014’te getirilmiş olan birtakım asimetrik regülasyonlara ilişkin değişiklikler yapıldı ve sabit ile mobil şebeke hizmetlerine ilişkin yeni asimetrik regülasyonlar uygulanmasına karar verildi. Buna göre, Telmex ve Telnor’dan bağımsız bir tüzel kişilik oluşturulacak ve bu yeni tüzel kişilik, pasif altyapının paylaşımı ve yerel ağa paylaşımlı erişim koşulları ile münhasıran toptan yerel ağ hizmetleri verecek.

America Movil tarafından yapılan açıklamada, IFT’nin bu kararı eleştirildi ve kararın yargıya taşınacağı belirtildi. Şirketin açıklamasına göre, IFT’nin bu regülasyonu piyasadaki rekabeti ve Meksika telekomünikasyon sektöründe son üç yılda asimetrik regülasyonlar üzerine gerçekleşen köklü değişimleri hatalı olarak göz önünde bulundurmadan yapılmış. Zira, 2014’ten yapılan asimetrik regülasyonlar üzerine, mobil iletişim ücretlerinde ciddi düşüşler sağlandı. America Movil ayrıca, söz konusu regülasyonla getirilen yükümlülüklerin hukuki belirlilik ve kesinlik ilkesini zedelediğini öne sürmekte.

Bundan sonraki süreç ise, Telmex-Telnor tarafından, IFT’nin belirlediği şartlara uygun olarak hazırlanacak ve ardından IFT’nin onayına sunulacak bir ayrıştırma planı üzerinden ilerleyecek.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.