Rekabet Kurulu: Avukat-Müvekkil Yazışmaları Gizlidir, Ama Her Zaman Değil

Biliyorsunuz, Rekabet Kurulu’nun elektrik sektöründe yürüttüğü soruşturmalar halen devam ediyor. Bunlardan, Enerjisa’ya ilişkin olarak yürümekte olan soruşturmanın önaraştırma safhasında yapılan yerinde incelemede alınan bazı belgelerin, avukat-müvekkil yazışmalarının gizliliği ilkesi kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine ilişkin Kurul kararının gerekçesi geçtiğimiz hafta yayımlandı.[1]

Şirketin Hukuk Başmüşaviri ile hukuki danışmanlık alınan bağımsız avukat arasında yapıldığı anlaşılan iletişimin avukat-müvekkil gizliliği kapsamında olduğu şirket yetkilileri tarafından ileri sürüldüğünden, rekabet uzmanları ilgili belgeleri kapalı zarf içerisinde almış ve söz konusu belgelerin avukat-müvekkil ilişkisi kapsamındaki korumadan faydalanıp faydalanamayacağı konusunu Kurul’un önüne getirmiş.

Kurul, avukat-müvekkil iletişimine sağlanan korumanın amacının; danışmanlık alan kişileri, elde edilen bilgilerin ve yapılan yazışmaların rızaları dışında ortaya çıkacağı endişesinden kurtararak sahip oldukları tüm bilgileri avukatlarına sunmalarını ve savunma haklarını gerçek manada kullanılabilmelerini sağlamak olduğunu; fakat bu korumanın sınırının, “adaletin gerçeğe ulaşma amacı”na uygun şekilde çizilmesi gerektiğini belirtiyor.

Dolayısıyla, müvekkilin savunma hakkının kullanılması amacıyla yapılan yazışmaların korumadan yararlanacağını; savunma hakkının kullanımıyla doğrudan ilgisi bulunmayan, bir ihlale yardım etmek veya bir ihlali gizlemek amacıyla yapılan yazışmaların ise, yapılan incelemenin konusuyla ilgili olsa bile korumadan yararlanamayacağını vurguluyor.

Bu çerçevede, Kurul, Enerjisa’nın, ilgili belgelerin iadesi yönündeki taleplerini, belgelerin savunma hakkının kullanımıyla doğrudan ilgisi olmadığı gerekçesiyle reddediyor.

Söz konusu karara karşı dava açılabileceğini öngörmek zor değil. Bakalım, Kurul’un, avukat-müvekkil yazışmalarının gizliliğine ilişkin olarak çizdiği koruma sınırı, mahkemelerce nasıl değerlendirilecek.

[1] http://www.rekabet.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fGerek%C3%A7eli+Kurul+Karar%C4%B1%2f16-42-686-314.pdf

“Rekabet Kurulu: Avukat-Müvekkil Yazışmaları Gizlidir, Ama Her Zaman Değil” için 2 yorum

  1. Eline sağlık Yersu. Kısa bir karar, gözden kaçırılmaya müsait, iyi yakalamışsın 😉
    Kurul kararının aslında hareket noktası doğru. İngiliz hukukundan doğan avukat-müvekkil yazışmalarının gizliliği ilkesi, savunma hakkının herhangi bir kısıtlanmaya maruz kalmadan etkin bir biçimde kullanılması amacına hizmet ediyor. Gel gelelim olaydaki duruma, olayda şirketin in-house avukatı ile şirketin yararlandığı dışarıdan (bağımsız) bir avukat arasında yazışmalar tespit edilmiş. Bu yeni bir durum, normalde şirketteki birimlerin in-house avukatla yazışması AB rekabet hukukunda ve zannediyorum bizde de serbestçe denetlenebilir, şirketin bağımsız avukatla yazışmaları ise gizlilik kapsamında. İşte şirketin in-house avukatı ile şirketin vekalet verdiği bağımsız avukat arasındaki yazışmalar açısından durum ne karar bunu el almış.
    Senin de belirttiğin üzere RK’nın gerekçesi, savunma hakkının kullanımıyla doğrudan ilgisi bulunmayan, bir ihlale yardım etmek veya bir ihlali gizlemek amacıyla yapılan yazışmaların kapsam dışı olduğu yönünde. Kulağa hoş gelse de, uygulamada nasıl bir sınır çizileceğini belirlemek güç olabilir. Raportörler yerinde incelemede “ihlale yardım mı ediyorsunuz yoksa siz? Açın emaillerinize bakacağım!” diye diretse, ne olacak?
    Daha kesin çizgiler getirmenin yararlı olduğunu düşünüyorum.

    1. Teşekkürler Fatih:) Aynen. Uygulamadaki sınırı çizmek zor. Üstelik, yazıda bahsetmedim ama, soruşturmanın başında yapılan yerinde incelemede alınan bu tarz bir belgedeki yazışmaların ihlale yardım veya ihlali gizleme amacıyla yapılmış olduğu gerekçesiyle iade edilemeyeceğini söylemek, daha soruşturmanın başında, inceleme ve değerlendirmeler tamamlanmadan evvel Kurul’un ihlal kararı vermesi, bir nevi ihsas-ı rey olarak da değerlendirilebilir. Hassas bir değerlendirme.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.