“Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu” konferansından notlar

TÜSİAD tarafından düzenlenen “Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu” Konferansı 28 Eylül 2016 tarihinde, İstanbul’da gerçekleştirildi.

_13a5099Konferansta, TÜSİAD tarafından yayınlanan “Yapısal Sorunlar Perspektifinden Gıda Enflasyonu” raporunun lansmanı yapıldı ve gıda ve tarım sektöründe enflasyona yol açan yapısal sorunlar masaya yatırıldı.

Tekfen Tower’da gerçekleşen konferansın açılış konuşmalarını ise, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen BAŞARAN-SYMES yaptı. Ardından, Balcıoğlu Selçuk Akman Keki Avukatlık Ortaklığı Kıdemli Ortağı ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şahin ARDIYOK ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Metin AKMAN  “TÜSİAD Çalışmaları Hangi Yapısal Sorunlara Dikkat Çekiyor?” başlıklı bir konuşma yaptı.

Ardıyok ve Akman, konuşmalarında yapısal sorunların neler olduğu, verimlilikle ilişkisi, gıda fiyatlarının artmasının yapısal sorunlarla bağlantısı konularının üstünde durdu. Ayrıca, yapısal sorunların çözümünde önceliklendirme ve TÜSİAD çalışma grubunun bundan sonra üzerinde çalışması gereken konular hususunda da Akman, Ardıyok’a sorular yöneltti.

Ayrıca, konferansta “Gıda, İçecek ve Tarım Sektöründe Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu” paneli gerçekleştirildi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi Yuriko SHOJİ, TED Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol ÇAKMAK, Kalkınma Bakanlığı Tarım Dairesi Başkanı Dr. Taylan KIYMAZ, SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem YILMAZ ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hüsnü DİLEMRE bu panele konuşmacı olarak katıldı.

Lansmanı yapılan “Yapısal Sorunlar Perspektifinden Gıda Enflasyonu” raporunda, Türkiye’de gıda fiyatları enflasyonunun nedenlerine ilişkin tespitler yapılıyor ve bu tespitler ampirik analizlerle destekleniyor. Raporda,  gıda fiyatları enflasyonuna ilişkin bakış açısı makroekonomi ve para politikası ekseninden çıkartılarak gıda, içecek ve tarım sektörlerinde yaşanan yapısal sorunlara odaklanılıyor. Raporda Türkiye’de gıda fiyatları enflasyonunun nedenlerine ilişkin tespitler oluşturulurken kısa ve orta/uzun vadeye yayılmış politika önerileri geliştirilmesi amaçlanmakta.

Konferansla ilgili daha detaylı bilgiler ve TÜSİAD’ın raporuna buradan ulaşılabilir.