Paramount’a “Geo-blocking” Freni

ABD’li film stüdyolarının Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren Pay TV platform işletmecileri ile yaptıkları lisans sözleşmelerine koydukları çeşitli hükümler, bir süredir mercek altındaydı. AB Komisyonu, Temmuz 2015’te 6 büyük stüdyoya (Paramount, Disney, Warner Bros, 20th Century Fox, NBCUniversal ve Sony) yolladığı rapor ile mevcut lisans sözleşmelerindeki bazı hükümlerin ortadan kaldırılmasını istemiş, aksi halde cezalandırılacaklarını vurgulamıştı. Rapor sonrası uygulamalarını gözden geçiren stüdyolar arasından ilk taahhütler, Paramount’dan geldi.

photoParamount, Birleşik Krallık ve İrlanda’nın Digitürk’ü konumunda bir Pay TV platform işletmecisi olan Sky UK ile yaptığı lisans sözleşmesine, temel olarak iki sakıncalı hüküm getirmişti. Bunlardan ilki, yani literatürde ”geo-blocking” olarak geçen uygulama dolayısıyla Sky UK, Paramount’tan aldığı filmlerin her türlü erişimini Birleşik Krallık ve İrlanda dışı AB izleyicilerine kapatacak, yani diğer AB ülkelerinde yer alan tüketiciler Paramount ürünü filmleri Sky UK üzerinden izleyemeyecekti. İkinci hüküm ise Paramount’un diğer AB ülkelerinde faaliyet gösteren Pay TV’lerin Birleşik Krallık ve İrlanda’da faaliyet göstermemelerini sağlayacağına ilişkindi. Komisyon, bu uygulamaların AB rekabet hukukunu ihlal ettiğini belirtmişti.

Sözleşmeleri gözden geçiren Paramount, bu yılın Nisan ayında Komisyon’a birtakım taahhütler sundu. Bu taahhütler, geçtiğimiz hafta Komisyon tarafından kabul edildi. Bu taahhütlere göre Paramount, filmlerle ilgili yapacağı yeni lisans sözleşmelerinde platform işletmecilerinin AB tüketicilerinin erişimini sınırlamasına yol açacak hükümler getirmeyecek, halihazırdaki lisans sözleşmelerindeki bu hükümleri de hiçbir şekilde icra etmeyecek.

Paramount’un bu taahhütler ile Pay TV platform işletmecileriyle ülke bazında münhasırlık yaratmaya yönelik uygulamalardan vaz geçiyor, fakat ceza almaktan da şimdilik yırtmış gibi görünüyor.

Komisyon, diğer stüdyolardan da benzer taahhütler bekliyor.