Alman Bira Karteline 90.5 Milyon Euro Ceza

Almanya’nın rekabet otoritesi Bundeskartellamt, 9 Mayıs’ta perakende sektöründe faaliyet gösteren Metro, EDEKA ve Netto gibi süpermarket zincirlerinin de aralarında olduğu teşebbüslere bira üreticisi Anheuser-Busch InBev ile Becks, Franziskaner ve Hasseroeder gibi bilindik bira markaları için fiyat belirledikleri gerekçesiyle toplamda 90.5 milyon Euro ceza kesti.

"Alman birası" diye aratınca çıkan fotoğraflar bundan çok daha iç açıcıydı. Ancak sitemizde kadın vücudunu kullanmak, cinsiyetçilik vb. zinhar izin verilmeyen hareketler olduğu için, bununla yetineceksiniz.

“Alman birası” diye aratınca çıkan fotoğraflar bundan çok daha iç açıcıydı. Ancak sitemizde kadın vücudunu kullanmak, cinsiyetçilik vb. zinhar izin verilmeyen hareketler olduğu için, bununla yetineceksiniz. Yarasın amcam!

Bundeskartellamt, perakende sektörüne yönelik soruşturmasını 2010’dan beri yürütmekteydi. Perakendeciler ve üreticiler arasında satış fiyatını belirlemeye yönelik yapılan anlaşmalara bugüne kadar toplamda 242 milyon Euro civarında ceza kesilmişti. Bundeskartellamt, soruşturmasının bu kısmında bira markalarına yoğunlaştı.

İhlallerin 2006 ve 2009 arasında gerçekleştirildiği tespit edilen soruşturma kapsamında Anheuser-Busch InBev ve perakendecilerden Rewe erken safhada yaptıkları yoğun işbirliği nedeniyle ceza almadılar. Bundeskartellamt pişmanlık programının yatay fiyat belirleme anlaşmalarına uygulanmayacağını belirtmesine rağmen ceza miktarını belirlerken işbirliği yapmalarını hafifletici sebep olarak değerlendirdiği bu 2 teşebbüse fiilen bağışıklık tanıdı. Bundeskartellamt, incelemesinde Rewe’nin soruşturmanın başlamasından önce işbirliği yapmış olduğunu ve Anheuser-Busch InBev’in işbirliğinin de Rewe dışındaki perakendecilerle yapılan fiyat belirleme anlaşmalarının kanıtlanmasını sağladığını belirtti. Bu değerlendirme, pişmanlık programı uygulanabilir olmasa da Bundeskartellamt’ın pişmanlık programının cezadan bağışıklık ölçütlerini kıyasen dikkate aldığı şeklinde yorumlanabilecektir. Böylelikle, Bundeskartellamt’ın diğer teşebbüslerin de gelecekteki soruşturmalarda yararlanabilecekleri bir içtihat yaratmış olduğu söylenebilir.

Sağlanan uzlaşma nedeniyle diğer teşebbüslerin cezasında da indirim uygulanan soruşturmanın önümüzdeki birkaç ay içinde tamamlanmasını öngörülüyor.

Bundeskartellamt’ın konuya ilişkin açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.