Rekabet Uyum Programlarına Havuç İkramı!

Yersu Şahin, ilk yazısıyla bizlere “Rekabet Uyum Programlarını” uygulamanın indirim sebebi olarak ele alındığı gelişmelerden bahsediyor.

Rekabet otoriteleri, rekabet savunuculuğu faaliyetleri kapsamında, Rekabet Uyum Programları’nın ne kadar da güzel, nasıl da faydalı olduğundan bolca bahsederler. Arzu ettikleri, şirketlerin, rekabeti kısıtlayabilecek davranış ve uygulamalara yönelik bir iç denetim mekanizması geliştirmelerini sağlamak ve böylece, bu tür davranış ve uygulamaları mümkün mertebe engellemektir.

“Mazi Kalbimde Yaradır!”

Öte yandan, “bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur”! Şirketler, Rekabet Uyum Programları’nı hazırlamak, uygulamaya koymak ve sürdürmek için birçok zahmete ve maliyete katlanırlar. Bu nedenle de, Uyum Programı uygulamayı seçen şirketler, büyük ölçüde, sütten feci şekilde ağzı yanmış olan; yani, başından ciddi bir rekabet soruşturması geçmiş ve genelde de ceza almış şirketlerdir.

Peki, madem ki rekabet otoriteleri, piyasalarda rekabeti kısıtlayıcı uygulamalar daha en baştan önlensin istiyor, bunun için de Rekabet Uyum Programlarını hararetle öneriyor, Uyum Programları’na yönelik bir teşvik mekanizması geliştirmeleri beklenmez mi?

Nitekim, 20 Ocak itibariyle Brezilya Rekabet Otoritesi CADE’nin de dahil olduğu bir grup rekabet kurumu, Rekabet Uyum Programı’nı benimseyen şirketlerin cezalarından çeşitli oranlarda indirime gidiyor. Başlıca hangi ülkeler Uyum Programı yapan şirketlere havuç ikram ediyormuş, önce bunlara bir bakalım:

bugsHavuç: Uyum Programı İndirimi

Fransa’da, sıfırdan bir Uyum Programı başlatmayı veya mevcut Uyum Programı’nı geliştirmeyi taahhüt eden şirketlere cezadan %5-%10 arası indirim!

İtalya’da şirkete özgü ve uygun bir Rekabet Uyum Programı’nı benimsemeleri ve etkili şekilde yürütmeleri halinde şirketlere cezadan %15’e varan indirim!

Kanada’da, şirketin mevcutta uyguladığı veya yeni uygulayacağı “inandırıcı ve etkili” bir Rekabet Uyum Programı’nın varlığı halinde, rekabet otoritesinin takdir edeceği oranda indirim!

Birleşik Krallık’ta, şirketin rekabet ihlalinden önce uygulamakta olduğu ya da ihlal tespitinin hemen ardından uygulamaya başladığı bir Rekabet Uyum Programı bulunması durumunda cezadan %10’a kadar indirim!

ABD Nihayet Sopadan Havuca Dönüyor

ABD’de, Rekabet Uyum Programı’nı cezadan indirim gerekçesi saymayan sopa-sever Adalet Bakanlığı DOJ’nin, Mayıs 2015 itibariyle yepyeni bir yaklaşım sergileyerek, “ileriye dönük” rekabet uyum çabaları için şirketlere havuç ikramında bulunduğunu görüyoruz. DOJ bugüne kadar, Barclays’e ve KYB’ye, mevcut rekabet uyum programlarını güçlendirmeye yönelik içten çabaları için cezadan %3-%6 gibi oranlarda indirim yapmış bulunuyor. DOJ yetkilileri, rekabet uyum konusunu “gerçek bir kurumsal öncelik” haline getiren ve “kurum kültürünü rekabeti bir daha asla ihlal etmemek üzere değiştirme yönünde politikalar geliştiren” şirketlere bundan böyle cezadan indirim sağlanacağını müjdeliyor.

Ta-taa…

Ve son olarak Brezilya’da, rekabet otoritesi, “İşte teşvik budur!” dedirten düzenlemesiyle, Uyum Programı benimseyen şirketlerin, cezadan %50’ye kadar indirim alabileceğini ilan etmiş bulunuyor.

Hem suçlu hem güçlü?

Rekabet Uyum Programı uygulamakta olan, fakat bir şekilde bir rekabet ihlaline bulaşan şirketlerin “hem suçlu hem güçlü” olarak görülmediği bir gelecek mümkün gibi. Avrupa Komisyonu ve Almanya’nın başını çektiği bazı ülkelerin rekabet otoriteleri halen, rekabete aykırı davranışların ödüllendirilmemesi gerektiği düşüncesinde ise de, kapsamlı ve etkin Rekabet Uyum Programları’nın ceza indirimleriyle teşvik edilerek yaygınlaşmasından doğacak rekabetçi faydaların daha yüksek olacağı düşüncesinin güçlendiği de bir gerçek.

Rekabet savunuculuğu faaliyetini her zaman ön planda tutan Rekabet Kurumu’nun, bu gelişmelerden nasıl etkileneceğini, rekabeti ihlal eden fakat etkin bir Rekabet Uyum Programı uygulamayı taahhüt eden şirketlere havuç ikram edip etmeyeceğini ise izleyip göreceğiz. Hadi hayırlısı!

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.