Meksika slot tahsisi konusunda çözüm üretmeye çalışıyor

Beyza Uygun, slot tahsisi konusunda Meksika’dan haberleri iletiyor.

Havayolu taşımacılığı endüstrisinin önemli problemlerinden birisi alt yapı unsurlarının geliştirilemediği yerlerde mevcut havaalanı kapasitelerinin etkin kullanımının sağlanamaması. Bu noktada slot tahsisi konusu karşımıza çıkıyor. Slotların etkin şekilde tahsis edilmesinin sağlanması havayolu firmalarının rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermesi açısından önem taşıyor.

Arial View of Mexico City Airport
Arial View of Mexico City Airport

Bu haberimiz ise slotların etkinsiz kullanımından kaynaklanan antirekabetçi uygulamalar ile mücadele etmek isteyen Meksika Rekabet Otoritesi ile ilgili.

Meksika Rekabet Otoritesi, kalkış ve yer slotlarına yetersiz erişim ile ilgili yürütülen soruşturmayı sonuçlandırdı ve soruşturma neticesinde Meksiko’da bulunan uluslararası havaalanında ana tesislerin kurulması yoluyla slot etkinsizliğinden kaynaklanan rekabetçi endişelerle mücadeleyi tavsiye etti.

Uçak pisti, hızlanma pisti bunların yanında görsel yardımcılar ana tesisler olarak kabul ediliyor ve sektörde bu tesislere erişimdeki koşullar havayollarındaki rekabeti engelliyor. Otorite, bu açıdan hükümete de tavsiyelerde bulunabileceğini antirekabetçi uygulamaları bertaraf edebilmek adına bazı varlıkları elden çıkarmasını isteyebileceğini ifade ediyor. Soruşturmayı yürütenler özellikle kalkış ve yer slotlarında yaşanan etkinsizliğin altını çiziyor. Slotlarda yaşanan etkinsizlik ile birlikte pazarda yaşanan yoğunlaşma havayolu işletmecilerinin pazara girişine engel yaratıyor. Bu durumun sonucu olarak ise taşıyıcı firmalar rotalar için yüksek fiyat belirliyor.

Meksika Rekabet Otoritesi, sektördeki pazar payının belirlenmesinde havayolu firmalarının havaalanında sahip oldukları kullanım hakkı süresinin çok etkili olduğunu belirtiyor. Otorite’nin bir diğer tavsiyesi ise kalkış ve yer slotlarında yedek bir listenin hazırlanması. Bu sayede slot zamanlamasında yaşanan şeffaflık eksikliğinin neden olduğu rekabet sorunları ile mücadele etmeyi hedefliyor. Slotların etkin kullanılmasında ve erişimde açık kuralların bulunması gerekliliği büyük önem taşıyor. Bu nedenle Otorite, havayolu firmaları arasındaki rekabeti destekleyebilmek adına havaalanı tesislerine erişimin koşullarını açıkça düzenlemeyi amaçlıyor.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.