Geleneksel Bilgi Rekabet Hukuku Seminerleri Başlıyor

bilgi resimRekabet Hukuku Merkezi Müdürü Kerem Cem Sanlı’nın duyurusu şu şekilde:
Bu sene 10. yılına giren Uygulamalı Rekabet Hukuku Seminerleri, 25 Şubat günü başlıyor. 26 Mayıs’ a kadar sürecek olan bu 14 haftalık Program’da, uygulamadan uzmanlar her hafta Perşembe günü farklı bir konu hakkında İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Mahkeme Salonu’nda 18.20-20.45 saatleri arasında sunum/seminer yapacaklar. Rekabet hukukuna dair güncel sorunları tartıştığımız bu Program’a dair sunum konularını, konukları ve ayrıntılı bilgiyi http://rhm.bilgi.edu.tr sayfasından edinebilirsiniz. Seminerlere herkes ücretsiz katılabileceği gibi, Sertifika Programına da başvurabilirsiniz. Kontenjan sınırlaması olduğundan ötürü, 29 Ocak tarihine kadar Program’a başvuru yapmanızı öneririm.

Sorularınız için rhm@bilgi.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.      Program için linke bakınız.

Benim de 3.hafta sunumum olduğunu göreceksiniz, sakın şaşırmayın ; )

Hafta 3: (10 Mart 2016): Maya Sektöründe Rekabet Kombosu: Birlikte Hakimiyet, Kartel ve Pişmanlık Başvurusu (Ali Ilıcak, Direktör, PwC Türkiye)

Birleşme ve devralma işlemleri tarafları için stresli ve işlerin aksamaması için hızlıca halledilmesi gereken işlemlerdir. Ancak Rekabet Kurumu・nun son iki yılda önceki yıllardaki toplam nihai inceleme sayısını aşacak şekilde birleşme ve devralma işlemleri sayısını 14・e çıkarması her işlemin hızla sonuçlandırılamayacağı konusunda zaten bir fikir vermektedir. Ancak Dosu Maya・nın Lesaffre et Compaigne tarafından devralınması işlemi sırasında taraflar için olabilecek en zor şartlar bir araya geldi. Daha önce defalarca soruşturulmuş ve gerek rekabeti sınırlayıcı anlaşma gerekse de uyumlu eylem tespitleri yapılmış ekmek mayası sektöründe bu kez dikey ihlal iddiasıyla başlayan bir inceleme rakip üreticilerden birisinin pişmanlık başvurusu ile kartel incelemesine dönmüştür. Bu durum sonucunda, devralma sonrasında alıcı tek başına hakim duruma gelmiyor olmasına rağmen birlikte hakimlik iddiasıyla alıcının nihai incelemeye alınmasına yol açmıştır.

İddia birlikte hakimiyet olduğu için incelemenin esasını oluşturan ekonomik analiz ve ona dayanarak raportörlerin öne sürdüğü argümanlar, tarafların buna ilişkin olarak yaptığı itirazlar, pişmanlık başvurusuna ilişkin detaylar ve verilen taahhütler üzerinden yapılan değerlendirmeler, sonraki işlemler için Rekabet Kurumu・nun mesleki dairelerinin yaklaşımı hakkında fikir vermesi amacıyla bu seminerde üzerinde durulacak konulardır.

 

Yazar: Ali Ilıcak

Ali is the Head of Competition and Economics at Cetinkaya, where his areas of professional expertise include merger control, competition litigation, regulatory economics, and government relations. In his three decades in industry he has worked with international law firms, national governments, blue chip enterprises and leading Turkish companies. https://www.cetinkaya.com/bios/ali ilicak

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.