Kamu ihale mevzuatı hakkında görüş

Elif Duranay, Rekabet Kurumu’nun kamu ihale mevzuatı hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaşıyor.

Kamu İhale Kanunu’nda; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenecek olan ve hakkında görüş talep edilen Kamu Alımlarında 4743 Sayılı Kanun Kapsamında Fiyat Avantajı Sağlanması Zorunlu Olan Ürün Listesi’nde yer alan malların ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine %15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanmasının zorunlu olmasına ilişkin hüküm bulunuyor. Bu yönüyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hazırlanan taslak ürün listesi hakkında Rekabet Kurumu’ndan görüş talep etmişti.

Kurum vermiş olduğu görüşte, listede bulunan ürünlere ilişkin eldeki bilgilerin yetersizliği nedeniyle ürün/pazar seviyesindeki rekabet açısından herhangi bir değerlendirme yapamayacaklarını ancak yerli malı teklif eden istekliler lehine sağlanacak fiyat avantajı ile ilgili olarak ihalelerde ortaya çıkabilecek olan rekabet avantaj ve dezavantajları hakkında birtakım değerlendirmelerde bulunabileceklerini belirtiyor.

Kurum yapmış olduğu değerlendirmede, yerli malı statüsündeki ürünlerin ilgili pazarda payları ile sayıları bakımından yetersiz olmaları ve ağırlıkta olmaları noktasında ayrıma gidiyor.

Kurum’a göre; yerli malı statüsündeki ürünlerin ilgili pazardaki payları ve sayıları yetersiz olduğunda, bu gruba yönelik olarak yapılan fiyat ayrımcılığı, nihai alıcı olarak kamunun olması gerekenden yüksek fiyatlarla alım yapmak durumunda kalmasına ve ihale pazarının toplam pazar (ihale pazarı + perakende pazarı) içerisindeki payının yüksek olduğu ürünlerde pazardaki rekabetin ve perakende seviyesinde alım yapan kamunun olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor.

Yerli malı statüsündeki ürünlerin ağırlıkta olması durumunda ise yukarıda değinilen olumsuzlukların daha düşük seviyelerde olacağı belirtiliyor. Kurum’a göre, aynı ürün grubu içerisinde birden fazla yerli malı ürün bulunması halinde alıcılar bakımından ortaya çıkabilecek olumsuzluklar azami seviyede gerçekleşebilecek ancak en azından ihalede yeter sayıda üretici benzer fiyat avantajları altında yarışabileceği için ihaleler bakımından istenilen düşük fiyatlara, ortaya çıkması beklenen rekabet düzeyinde ulaşılabilecek.

Sonuç olarak Kurum, ihalelerde yerli mallarına yönelik fiyat avantajı sağlanacak olan ürün grupları belirlenirken mümkün olduğu ölçüde yerli malı kategorisindeki ürünlerin sayıca yeterli olduğu ve pazar payı bakımından yüksek seviyelerde bulunduğu ürün gruplarının tercih edilmesinin yerinde olacağını, bu şekilde bir yandan yerli üretim desteklenirken bir yandan da ihale sürecindeki rekabetin etkin  işlemesinin ve alıcı konumundaki kamunun ihale sürecinin getireceği avantajlı fiyat seviyelerinden alım yapmasının mümkün olabileceğini belirtiyor.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.