3. Havalimanı Projesi için 4.6 milyar Euro

Bu haftaya proje finansman sözleşmesi haberi ile başladık. Toplamda 32 milyar 399 milyon euroya ulaşması öngörülen 3. Havalimanı Projesi kapsamında 4.6 milyar Euro tutarında kredi anlaşması 19 Ekim’de imzalandı.

İhalesi 2013 yılının Mayıs ayında yapılan ve 2014 Haziran’da temeli atılan proje Türkiye’de gerçekleştirilen en geniş kapsamlı yap işlet devret projesi. Projeyi, Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun konsorsiyumu gerçekleştirecek.

6 banka ile İGA arasında 16 yıl vadeli imzalanan proje finansman sözleşmesiyle sağlanan 4.6 milyar Euro kredi, dört etaptan oluşan havalimanı projesinin sadece ilk etabı için. Bu etap için 6 milyar euroluk yatırım hedeflendi. Yatırım turarının %25’inin ise özkaynaklardan karşılanması planlanıyor.

Krediyi sağlayan bankalar bakımından ise; Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank. Ziraat Bankası, Halkbank ve  VakıfBank kredi tutarının 3.5 milyar Euro’lk kısmını; DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank ise 1.1 milyar Euro’luk kısmını üstleniyor.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.