ABD’de dev birleşme

Amerikan Federal İletişim Komisyonu FCC, telekomünikasyon devi AT&T’nin uydu platform işletmecisi DIRECTV’yi devralması işlemine koşullu olarak izin verdi. İşlem bedelinin yaklaşık 50 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca devralma işleminin taraflarından gelen açıklamalara göre, DIRECTV’nin borçlarının da üstlenilmesiyle birlikte tutarın  67 milyar doları bulacağı duyuruldu.

mergerGeçtiğimiz günlerde ABD’de telekomünikasyon alanının önde gelen  iki şirketi Comcast ve Time Warner’ın birleşme işlemine yönelik hamleleri kamuoyunda oldukça tartışılmıştı. Henüz bu tartışmanın yankıları sürerken ülkede bu kez de AT&T-DIRECTV birleşmesi gündeme oturdu.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan AT&T CEO’su Randall Stephenson işlem sonrasında AT&T’nin tamamen farklı bir kimliğe bürüneceğini ifade etti. Ayrıca  işlem sayesinde şirket tarafından abonelere sunulan yüksek hızlı internet hizmetinin daha da geliştirileceği yetkililer tarafından dile getiriliyor.

Bu noktada vurgulanması gereken önemli bir husus da FCC Başkanı Tom Wheeler’ın Comcast-Time Warner birleşme işlemine ilişkin geçtiğimiz günlerdeki açıklamaları. Şöyle ki Wheeler söz konusu işlemle alakalı olarak ülkenin önde gelen iki şirketinin birleşmesinin piyasalardaki rekabeti olumsuz olarak etkileyebileceğini ifade etmişti. Başkanın bu açıklamaları karşısında FCC’nin, AT&T ile DIRECTV arasındaki işleme  izin vermesi kurumun kendi ile çeliştiği şeklinde yorumlanıyor.

FCC’nin işleme izin verdiği şartlara gelecek olursak bu noktada birleşmenin tarafı şirketlerden binaya ve eve kadar fiber hizmetinin (FTTP) yaygınlaştırılmasını istenmekte. Ayrıca bu yaygınlaştırma okullar ve kütüphaneler için gigabit hızında internet hizmeti sunulmasını da kapsıyor. Yine kullanımdan kaynaklı ayrımcı uygulamalardan kaçınılması da FCC tarafından kararlaştırılan bir diğer koşul.

FCC tarafından belirlenen koşullardan belki de en önemlisi düşük gelirli abonelere indirimli geniş bant internet hizmeti sunulmasına ilişkin. Bu çerçevede geliri düşük olan abonelerin makul bir fiyat üzerinden internet hizmetinden yararlanabilmeleri hedeflenmekte.

Sonuç olarak ABD’de telekom sektörü oldukça hareketli günler geçiriyor. Time Warner-Comcast işleminin yankıları sürerken FCC’nin AT&T-DIRECTV işlemine koşullu olarak izin vermesi çok ses getireceğe benziyor.