Sağlık Bakanlığı’nın kamu özel ortaklığı modeli ile gerçekleştirmeyi planladığı hastane projelerine bir süredir değinmemiştik. Bu nedenle son dönemdeki projelere ilişkin neler oldu diye kısaca bir özet geçmek istedik.

Finansman aşamasının projeler açısından önemli olduğu ve projenin geleceğini etkilediği aşikar. Bu zorlu süreçten sıyrılan birkaç projenin daha olduğu haberini veriyoruz bu yazımızla. Bunun dışında son dönemde temeli atılan, ihalesi tamamlanan şehir hastanelerini de unutmadık.

  • Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü: 3 bin 566 yataklı ve toplamda 1 milyon 71 bin metrekare alanda yer alacak olan Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün yapım ve işletmesini Astaldi-Türkerler Ortaklığı üstlenmişti. Hastanenin uluslararası proje finansman anlaşmasının imza töreni 26 Haziran 2015 Cuma günü gerçekleşti. Hastaneye 876 milon Euro kredi sağlandı. 876 milyon Euro’luk krediyi sağlayan bankalar ise; EBRD, İş Bankası, IFC, BSTD, DEG, SACE, Credit Agricole, Banca IMI / Intesa San Paolo, Unicredit, Deutsche Bank, TSKB ve Akbank oldu.
  • Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü: Dia Holding tarafından hayata geçirilecek olan projede; 1.2 milyar Euro tutarındaki finansman anlaşmaları ise 27 Mart 2015 Cuma günü imzalandı. Projenin finansmanında kullanılacak 890 Milyon Euro tutarındaki kredi Türkiye Garanti Bankası A.Ş., DenizBank A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Finansbank A.Ş., Siemens Financial Services, Garanti Bank S.A, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve UniCredit Bank Austria AG tarafından sağlandı. Siemens Financial Services AG’nin bugüne kadar sağlık sektöründe verdiği en büyük kredi dilimini bu proje için sağladığı söyleniyor.
  • Bursa Şehir Hastanesi: 29 Ekim 2017’de açılması planlanan Bursa Şehir Hastanesi’nin temeli Mayıs ayında atıldı. Hastanenin 430 bin metrekarelik alana ve 1 milyar 250 milyon liraya yapılması planlanıyor.
  • Şanlıurfa ve Tekirdağ Şehir Hastaneleri: Toplam yatırım bedeli yaklaşık 1 milyar 150 milyon lira olan Şanlıurfa Şehir Hastanesi projesi için gerçekleştirilen ihale Mayıs ayının sonunda tamamlandı. Ayrıca, yaklaşık 700 milyon lira toplam yatırım tutarı bulunan Tekirdağ Şehir Hastanesi için de aynı tarihlerde gerçekleştirilen ihale tamamlandı.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.