Apple’a inceleme

Apple’ın içerik ve medya operasyonları bir kez daha rekabet otoritelerinin merceği altına girmek üzere. Alınan bilgilere göre Amerika Federal Ticaret Komisyonu (“FTC”) Apple şirket politikalarının “internet üzerinden müzik yayını” pazarındaki rekabeti olumsuz etkilediği şeklindeki iddiaları incelemeye alıyor.

imagesSöz konusu incelemenin çıkış noktasını Apple’ın  müzik yayın aboneliği ve oyun gibi  kendi platformu üzerinden satın alınan dijital ürünler için aldığı %30’luk pay oluşturuyor. Somut olay bakımından önemli olan bir diğer husus, şirketin geçtiğimiz Haziran ayında Apple Music’i piyasaya sürerek bu pazarda bir oyuncu haline gelmesi.

Bilindiği üzere pazarda faaliyet göstermeye başlayan Apple Music’in rakibi konumunda olan Jango, Spotify ve Rhapsody gibi şirketlere de App Store platformunda yer verilmekte. Apple Music’in de içinde bulunduğu diğer şirketler internet üzerinden müzik yayını aboneliği için aylık 9.99 dolar abonelik ücreti almakta. Bu durum karşısında pazarda faaliyet gösteren bazı şirketler, Apple’ın kendi platformu üzerinden alınan ürünler için aldığı payın, onları App Store için diğer platformlardan daha yüksek fiyat belirlemeye veya bu platformda karj marjlarını düşürmeye zorladığını ileri sürmekte.

Geçtiğimiz günlerde Spotify, iOS işletim sistemini kullanan abonelere e-posta göndererek hesaplarını internet üzerinden faturalandırmaya dönüştürmeleri durumunda aylık abonelik ücretinin 12.99’dan 9.99 dolara düşeceğini belirtti. Bilindiği gibi Spotify, iOS işletim sistemini kullanarak hesap oluşturan abonelerden -Apple’ın %30’luk payı nedeniyle-  aylık 3 dolar ek olarak ücretlendirme yapmakta. Buna rağmen pazarda faaliyet gösteren şirketler tüketicilerin böyle bir imkana sahip olduklarını bildiklerinden emin olmadıklarını ifade ediyor.

FTC şu an için konuyu inceleme aşamasında olup, ortada resmi olarak başlatılmış bir soruşturma mevcut değil. Bununla birlikte FTC’nin ilgili taraflarla fikir alışverişinde bulunduğu yönünde haberler de etrafta dolaşıyor. Ayrıca içerden gelen bilgilere göre Apple’ın muhatap olacağı incelemeler internet üzerinden müzik yayını pazarı ile sınırlı kalmayacak. Nitekim Apple şirket politikalarının, neredeyse tüm uygulamaların diğer platformlar üzerinde reklamını ve pazarlamasını sınırladığı sektörde ileri sürülen bir diğer iddia.

Bakalım FTC incelemesi sonrasında nasıl bir sonuca varılacak? Ancak görünen o ki söz konusu iddiaların haklı bulunması halinde gelecekte Apple’ın şirket politikalarında çok ciddi değişikliklere gidilmesi muhtemel.

One thought on “Apple’a inceleme”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.