Komisyon’dan Google ve Android hakkında inceleme

Komisyon üyesi Margrethe Vestager’in Google ve Android hakkında inceleme yapılacağına ilişkin açıklaması yayınlandı. Söz konusu yazıda Google ile ilgili olarak karşılaştırmalı alışveriş hizmeti sağlayan “Google Shopping” uygulaması ile internet arama alanındaki hakim durumunu kötüye kullanılıp kullanılmadığına ilişkin soruşturma yapılacağı belirtiliyor. Google’a söz konusu yazıya ilişkin cevabını iletmesi için 10 hafta süre veriliyor.

c1_529175_150415173817_620x413Vestager, yazısında Google ile alakalı yürütülen soruşturmalara ve bunların pazardaki diğer oyuncular ve tüketicilere olan etkilerine Komisyon tarafından özel olarak olarak önem verildiğini ifade ediyor. Bu noktada Google’ın internet arama pazarında yüzde 90’ın üzerinde pazar payına sahip olduğuna da ayrıca dikkat çekiliyor.

İnceleme kapsamında ilk etapta Google’ın, sunduğu karşılaştırmalı alışveriş hizmeti bakımından Google’dan yapılan arama sonuçlarında herhangi  bir önceliklendirme yapıp yapmadığı inceleme konusu yapılıyor. Bu aşamada yapılan incelemelerde tüketiciler tarafından Google arama motoruna alışveriş ile alakalı bir sorgu yapıldığında, Google’ın karşılaştırmalı alışveriş imkanı sağlayan ürününün girilen sorgu ile en ilgili sonuç olduğundan bağımsız bir şekilde ve sistematik olarak arama sonuçlarının en başlarında görüldüğü ifade edilmekte. Bu tespit ışığında Google ürününün diğer karşılaştırmalı alışveriş hizmeti sağlayan ürünlerden farklı bir algoritmaya sahip olduğu sonucuna varılıyor.

Vestager, somut olayda elde edilen ilk bulguların pazardaki hakim durumun diğer bir pazarda avantaj sağlayacak şekilde kötüye kullanılmasına ilişkin olduğunu belirtiyor. Ayrıca Google’ın karşılaştırmalı alışveriş sağlayan hizmeti ile bu alandaki rakiplerine eşit şekilde davranması gerektiği de yazıda ifade edilen bir diğer husus. Bu noktada Komisyon, Google’ın tasarım ve algoritma tercihlerine karışmak niyetinde olmadıklarını, arzu ettikleri şeyin tüketicilerin girdikleri sorgu ile en alakalı sonuçlara ulaşmalarını güvence altına almak olduğunu belirtiyor.

Son olarak yazıda, Google’ın rakiplerin internet içeriğini kopyalama, reklam ortakları ile aralarındaki sözleşmelerde münhasırlığa yer verme ve reklam verenlerin diğer rakip reklamcılık platformlarını kullanmalarına ilişkin sınırlamalar getirme şeklinde ifade edilen üç uygulamasına ilişkin çalışmaların da yürütüldüğü ifade ediliyor.

Android soruşturması ile ilgili olarak ise mobil internet kullanımının son yıllarda hızla gelişmekte olduğu ve bu noktada tüketicilerin mümkün olan en geniş yelpazede mobil hizmetlere ve yeniliklere ulaşmalarının sağlanması gerektiği belirtiliyor.

Komisyon kendisine gelen şikayetler ve başlattığı inceleme neticesinde Google’ın akıllı telefon ve tablet üreticilerini kendi uygulamalarının ve hizmetlerinin ön yüklemesini yapmaları konusunda teşvik ettiği, belli Google ürünlerinin diğer uygulamalarla birlikte paket halinde sunulduğu ve Google’ın, Android işletim sistemini kullanmak isteyen tablet ve akıllı telefon üreticilerini Android’in diğer açık kaynak versiyonlarını kullanmaları konusunda engelleyip engellemediği hususlarına yönelik olarak inceleme yapılacağı belirtiliyor.