Premier Lig’den ihale rekoru

Dünyanın en prestijli liglerinden biri olan İngiltere Premier Ligi’nde 2016-2019 dönemini kapsayacak yayın hakları ihalesi rekor bir bedelle tamamlandı. Yapılan ihale sonucu, üç sezonu kapsayan yayın hakları Sky Sports ve BT Sport tarafından 5.136 milyar Pound’a satın alındı. Bu bedelin diğer ülkelerde yayın hakları için yapılacak ihaleleri etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu.

cq5dam.thumbnail.490.338.marginBir sezonda 168 karşılaşmanın yayınlanacağı sistemde yedi farklı paket seçeneği bulunmakta. Buna göre A, C, D, E ve G paketlerine sahip olan Sky Sports, 126 müsabakayı canlı yayınlarla futbolseverlerle buluşturacak. Sky Sports’un söz konusu paketler için ödeyeceği bedel ise 4.2 milyar Pound olarak açıklandı. B ve F paketlerinin sahibi BT Sport ise 42 mücadeleyi canlı olarak ekranlara getirecek ve bunun için 960 milyon Pound ödeyecek.

Ayrıca yapılan yeni sözleşmeyle İngiliz futbolunun yayıncı kuruluştan elde edeceği gelir, öncekine oranla %71 artmış olacak. Bunun yanında, iki yayıncı kuruluşun maçları ortak yayınlaması nedeniyle daha fazla karşılaşma canlı olarak gösterilebilecek ve ortalama bir lig maçının yayın değeri 10.2 milyon Sterlin’i bulacak.

Hatırlanacağı üzere 1992-1993 yıllarında yapılan ilk Premier Lig naklen yayın ihalesi 15 milyon Pound üzerinden tamamlanmıştı. Ayrıca  2012 yılında yapılan son ihaleyi de Sky ve BT ortaklığı kazanmıştı.

İhalenin İngiliz liginin marka değerini önemli ölçüde artıracağını ifade eden Premier Lig Başkanı Scudamore, gerçekleştirilen ihale sayesinde Premier Lig’de mücadele eden orta sıra takımların diğer liglerde şampiyonluğa oynayan birçok kulüpten daha iyi bir ekonomik yapıya kavuşacağını ifade etti. Spor otoriteleri ise,  ihale sonucu yaratılan finansal kaynağın, İngiliz futbol kulüpleri açısından büyük bir fırsat olduğunu ve bunun finansal açıdan sıkıntı yaşayan kulüpler için bir düzlüğe çıkma fırsatı sağladığını, diğer kulüplerin de stadyum, tesisler ve altyapı bakımından kendilerini geliştirebilmelerine olanak tanıdığını ifade ediyor.