Rusya’da Mercedes’e yakın takip

Mercedes’in bayilerine yönelik uygulamaları rekabet otoritelerinin otomotiv sektörünü nasıl takip ettiğini gösteriyor. Barış Yüksel detayları anlattı.

Rus Rekabet Otoritesi’nin, Mercedes Benz’in bayilerine yönelik uygulamalarını incelediği soruşturma, bayilerin istediklerinde ana distribütörü nasıl zora sokabileceğini bir kez daha ortaya koydu. Rusya’da bir bayi ve Mercedes Benz arasında yaşanan uyuşmazlıklar ve Mercedes’in söz konusu bayinin sözleşmesini feshetme girişimi Rekabet Otoritesi’nde sonuçlandı ve Mercedes’in tüm dağıtım ağı mercek altına alındı.

CaptureBayinin iddialarına göre Mercedes, Rusya’da faaliyet gösteren bayilerinin orijinal yedek parça dışındaki parçaları kullanmasını istemiyor ve bayilerin özellikle de hükumete yönelik araç ve yedek parça satışından kaçınmasını talep ediyordu. Bayiler tarafından hükumete yapılacak satışların kısıtlanmasının gerekçesi olarak ise bu gibi satışların yolsuzlukların önünü açabileceği gösteriliyordu.

Mercedes, bu amaçlara ulaşmak için doğrudan yasaklamalar yerine, kendi uygun gördüğü şekilde hareket eden bayilerle yan anlaşmalar yapmayı tercih ediyordu. Yine iddialara göre, Mercedes tarafından tasarlanan dağıtım sisteminde bayilerin karlı şekilde faaliyet göstermesi bu için mutlaka bu yan anlaşmalara taraf olması gerekiyordu.

Konu şikayet yoluyla Rus Rekabet Otoritesi’nin önüne geldiğinde, aynı zamanda özel hukuk mahkemelerinde Mercedes ve bayi arasındaki davalar da devam ediyordu. Ancak dava süreci çok uzun sürmedi ve taraflar uzlaşma yoluna gitmeyi tercih etti. Uzlaşmanın ardından bayi Rekabet Otoritesi nezdindeki şikayetini de geri aldı. Ancak rekabet ihlalleri özünde kamu menfaatine zarar verdiğinden ve şikayete bağlı olmaksızın incelenebildiğinden, şikayetin geri alınması süreci durdurmadı.

Rus Rekabet Otoritesi’nin iddia edilen uygulamaların Mercedes tarafından tüm bayilere yönelik uygulandığını tespit etmesinin ardından Mercedes de harekete geçti ve dağıtım politikasında ciddi bir değişikliğe gideceğini açıkladı. Yapılan açıklamada, bundan sonra bayilerin satış yapabileceği müşterileri seçmek noktasında tamamen serbest bırakılacağı (hükumete yapılan satışlar da dahil) ve tüm bayilerin orijinal olmayan yedek parçaları da kullanılabileceği dile getirildi. Ayrıca Mercedes, Avrupa’da benimsenen ve Rus Rekabet Otoritesi tarafından onaylanan Davranış Kurallarını da kabul etti.

Sonuçta Rekabet Otoritesi söz konusu uygulamaların rekabeti kısıtlayıcı etki doğurmaması ve ihlale son verilmesi gerekçeleriyle soruşturmayı kapattı. Ancak bu soruşturma hem rekabet otoritelerinin otomotiv sektörünü yakından takip ettiğini bir kez daha gösterdi, hem de distribütörlerin bayileri ile olan ilişkilerinde temkinli davranmalarının önemini ortaya koydu.