Avrupa Birliği’ne yeni Komisyon yeni üyeler

1997’de kamuda işe girdiğimde Avrupa Birliği’ne üye olmak kişisel çıkarım için çok önemliydi. İşin menşeyi Brüksel’di ve AB üyeliği gerçekleşirse önümde başka perspektifler açılabilecekti. Üyelik yolunun uzun olduğunu biliyordum ama 20 yıl sürecek deseler inanmazdım. Ki haklıymışım da! 20 sene olacak neredeyse ama ortada ne rüya ne de yürünecek bir yol kaldı.

Neyse, işte o AB’nin o Komisyonu Yeni Avrupayı kurup vesayet sistemine son vermek için yenilendi. Jean Claude Juncker’in başkanlığındaki Komisyon Avrupa Parlamentosu’ndan güven oyu alırsa 2019’a kadar görev yapacak.

Juncker’in ekibinde rekabet işlerine ise Margrethe Vestager bakacak. Bir ekonomist olan Vestager Danimarka Sosyal Liberal Partisi’nin bir temsilcisi. Daha önce ülkesinde iç işleri ve ekonomi bakanlığı yapmış olan Vestager’in kariyerinde politika dışında başka ne işlerle uğraştığını bulamadım. O yüzden, şirketlere karşı kedi olacak kaplan olacak şeklinde basit çıkarımlar yapamıyorum (şahin/güvercin benzetmeleri Merkez Bankacılara mahsus).

E o zaman ne yapalım, hayırlısı diyelim mi?