İslam Kalkınma Bankası’ndan 2 Milyar Dolarlık Yatırım Fonu

Suudi Arabistan menşeli İslam Kalkınma Bankası (“İKB”), Müslüman dünyasındaki yatırım projelerine yönelik 2 milyar USD değerinde fon sağlamaya yönelik start verdi.

Bankanın bu yeni fonu İKB’nin 2001 yılında açtığı ve 730 milyon USD’ye yükselen alt yapı yatırım fonun devamı niteliğinde. Bahsi geçen fon Malezya AirAsya ve Suudi Arabistan Petrokimya Şirketi ile Ürdün, Umman ve Pakistan’daki yatırımlardan %18 değerinde yıllık iç verimlilik oranı sağlamıştı.

İKB’nin yeni fonu şimdiye kadar Suudi Arabistan devlet maaş ve yatırım fonundan, Bahreyn ve Brunei maliye bakanlıklarından ve İslam Kalkınma Bankasının kendisinden 750 milyon USD değerinde taahhüt almış durumda.

ASMA Capital Bahreyn’in yönetim kurulu başkanı Mümtaz Khan, para akışının önümüzdeki yıllarda da devam etmesinin planlandığını ve ilk yatırımın önümüzdeki 3 ay içerisinde gerçekleştirileceğini duyurdu.

İKB Afrika, Orta Doğu ve Asya’yı içine alan 57 üye ülkesinde her türlü alt yapı yatırımının bu fonla gerçekleştirilmesini hedefliyor.

Hedefin ağırlıklı olarak Banka’nın G-20 ülkelerinden Suudi Arabistan, Türkiye ve Endonezya’da yoğunlaşacağını söyleyen Khan, ayrıca yüksek geri dönüşlerin alındığı Pakistan, Bangladeş, Nijerya ve Mısır gibi ülkelerden de umutlu olduklarını belirtti.

Sektör olarak ulaştırma ve telekomünikasyondan sonra enerji projelerinin de çok ağırlık kazandığını söyleyen Khan, hedeflerinin önceki fonda gerçekleşen %18 iç verimlilik oranını tutturmak olduğunu sözlerine ekledi.

Alt yapı yatırımları Asya, Orta Doğu ve Afrika’da bu kadar yaygın olmasına rağmen Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (Gulf Coopreation Council) üye ülkelerini hedef alan bazı yatırım araçları son yıllarda İKB fonu kadar etkili olmadı.  Nitekim İsviçre’nin UBS (Union Bank of Switzerland) ’i ile Abu Dhabi Yatırım AD arasındaki 250 milyon USD’lik joint venture altyapı fonu 2010 yılında dağılırken, diğer yandan Gulf odaklı 125 milyon USD değerindeki fonun yeteri kadar uygun yatırım bulunamadığı için yakın zamanda fonun kapatılmasını teklif edildiği bilinmekte.

Geçmişte dar alanda yoğunlaşmış olmaları nedeniyle yatırım fonlarının iyi şekilde değerlendirilemediğini söyleyen Khan, İKB’nin yeni fonu geniş çapta uygulaması nedeniyle bir avantaj sağladığını ve bu şekilde iyi şekilde geri dönüş sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Khan yukarıda bahsi geçen geçmişte sağlanan fonlar için “onlar yatırımı dar çerçevede tanımlamışlar ve bu nedenle dar bir bölgede çalışmışlar. Eğer fırsatların nerede yer aldığını tam olarak bilemezseniz bu durum sizi hata yapmaya sürükler” şeklinde konuşarak yatırım hedeflerinin genişletilmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.

İKB fonunun, G-20 ülkeleri arasında önemli bir yeri olan ve alt yapı yatırımlarında fırsat ülke olarak görülen Türkiye’deki yatırımcılar tarafından ne kadar ilgi göreceğini ise önümüzdeki günler gösterecek.