Son dakika: RK sinema salonları birleşmesini nihai incelemeye aldı!

flas-flasRekabet Kurumu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“AFM Uluslararası Film Prodüksiyon Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin çoğunluk hisselerinin, Mars Sinema Turizm ve Sportif Tesisler İşletmeciliği A.Ş. tarafından devralınması ve AFM üzerinde tek kontrol uygulayan Esas Holding A.Ş.’nin, Mars Sinema üzerinde ortak kontrol uygulayan Spark Entertainment Ltd. Şti.’nin %50 hissesini devralması işlemi, daha önce bu işleme koşullu izin veren 17.11.2011 tarih ve 11-57/1473-539 sayılı Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesinin 17.06.2014 tarihli kararı ile iptal edilmesi üzerine yeniden nihai incelemeye alındı.

Kurul, piyasadaki rekabetin yapısına etkileri bakımından incelemenin derinleştirilmesi ihtiyacı duyulan işlemleri, 4054 sayılı Kanun’un 10. maddesi çerçevesinde nihai incelemeye alabilmektedir. Bahse konu işlem de Kurula bildirilmesini takiben nihai incelemeye alınmış, yapılan tetkikler sonucunda Rekabet Kurulunun 17.11.2011 tarihli kararı ile, taraf teşebbüslerce sunulan dokuz sinema işletmesinin elden çıkarılması ve üç sinema işletmesinin kapatılmasını içeren taahhüt paketinin kabulü ile işleme izin verilmişti. Ayrıca pazarda meydana gelecek fiyat değişikliklerini izlemek amacıyla, işlem tarafı teşebbüslere ortalama bilet fiyatlarını ve bilet fiyatlarında meydana gelen değişiklikleri lokasyon bazında her yıl Ocak ayı sonu itibarıyla beş yıl süreyle Kuruma bildirilmesi yükümlülüğü getirilmişti. Takiben, taraf teşebbüsler Kurulun işleme izin vermesinin koşulu olan taahhütlerin tamamını yerine getirmiş, bu kapsamda gerçekleştirilen devir işlemlerine Kurul tarafından izin verilmiş ve 22.11.2012 tarihinde sinema işletmelerini elden çıkarma sürecinin tamamlandığına karar verilmişti.

Bu defa, Kurulun yukarıda belirtilen kararının iptali istemiyle açılan davada Danıştay 13. Dairesince mevcut taahhüt paketinin pazarda oluşacak rekabetçi endişeleri giderme konusunda yeterli olmadığı sonucuna ulaşılarak Kurul kararının iptal edilmesi üzerine, işlem yeniden nihai incelemeye alınmıştır.

Bilindiği üzere, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesinin birinci fıkrası hükmü uyarınca, esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının icabına göre, idare en geç 30 gün içinde işlem tesis etmek veya eylemde bulunmakla yükümlüdür.

Bahse konu yargı kararının gereğinin yerine getirilmesini teminen işleme ilişkin nihai inceleme başlatılmakla birlikte, işlemin nihai incelemeye alınması, izin verilemez nitelikte olduğu anlamına gelmemektedir. Danıştay 13. Dairesinin ilgili kararında da ifade edildiği üzere, kararda belirtilen gerekçeler dikkate alınarak güncel pazar verileri ve analizleri ışığında farklı taahhüt paketleri çerçevesinde işleme izin verilmesi de mümkündür.”

Not: Bulut Girgin’in aşağıdaki yorumunu okumadan geçmeyin.

Yazar: Ali Ilıcak

Ali is the Head of Competition and Economics at Cetinkaya, where his areas of professional expertise include merger control, competition litigation, regulatory economics, and government relations. In his three decades in industry he has worked with international law firms, national governments, blue chip enterprises and leading Turkish companies. https://www.cetinkaya.com/bios/ali ilicak

“Son dakika: RK sinema salonları birleşmesini nihai incelemeye aldı!” için 7 yorum

 1. Burda ciddi bir hava yakalamaya çalışıyoruz herhalde. Koyayım mı yazıyı? geçerliymiş hala şifrem.

 2. Sinema salonlarında bir hayalet dolaşıyor… Emek sinemasının hayaleti…

  Sevgili üstadım Ali Ilıcak’ın yazısını görünce 2012 Ocak ayında Pazarlardan Haberler’e yazmış olduğum şu naciz yazıyı hatırladım. https://pazarlardanhaberler.com/2012/01/03/emek-sinemasindan-avm-sinemasina/

  Sayın Ilıcak’ın ve iki buçuk sene önce şahsımın yazmış olduğum yazıları okudum. İki buçuk sene önce Rekabet Kurumunun işleme izin vermesini haberleştirirken, sinema endüstrisinin geçirdiği evrime de Emek Sineması metaforu üzerinden biraz değinmişim. Geçen süre zarfında Emek sineması yıkıldı ve gerçekten de AVM oluyor. Muhtemelen Mars’ın bir şubesi de AVM’nin üst katına inşa edilecek (inş cnm ya!) ve Emek Sineması’nın bir parodisi olacak sinema salonuna açılacak.

  Emek sinemasının yıkılması bizler gibi tabi ki çoğu sinemaseveri, sanatçıyı ve sepetçiyi üzdü. Emek Sinemasının yıkılacağı haberleri üzerine ben de Don Kişot misali bir boykot kararı almış ve bazı bazı diğer Otpor’cu arkadaşlarımda önünde kalabalık oluşturmuştum. Yaklaşık 3 senedir de 1-2 istisnayı saymazsak AVM sinemalarına gitmiyorum. Tabi kendim gitmeyince ben de sanıyorum ki kimse gitmiyor. Meğer kazın ayağı öyle değilmiş.

  Sayın Ilıcak’ın yazısını okuduktan sonra hemen kısa bir araştırma yaptım. “Box office Türkiye” diye google’a yazınca çıkan ilk siteden elde ettiğim bazı veriler ışığında sinema salonu pazarının geçirdiği değişimi anlamlandıracak bazı bilgilere erişmeye çalıştım.Tabi bu bilgiler Mars salonlarına özgü değil, pazarın tamamını kapsıyor ve doğrulukları konusunda hiç bir fikrim yok.

  Kabul etmeliyim ki, kendi burjuva/bohem ve Kalamış’a kadar gidip de bir tatlı huzur bile alamayan hayat görüşüm bana yaşanan bu yoğunlaşma sonucunda fiyatların çok artmış, film seçkisinin kar kaygısıyla kısıtlanmış, sinemaya giden seyirci sayısının da düşük olması gerektiğini dayatıyordu. Bana göre, pazarda tekelleşme çanları çaldığı gibi, sunulan seçenek sayısı da azalmış, millet fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş, gidecek güzel film bulamıyordu. Hadi kendime çok haksızlık etmeyeyim; zira yoğunlaşmanın arttığı bir pazarda fiyatların artmasını ve arzın da azalmasını beklenir.

  Sonra rakamlar bir tokat gibi çarptı yüzüme… Sinemaya giden seyirci sayısı 2005’ten bu yana (2013 sonuna) neredeyse 3 (gerçekte 2,7) katına çıkmış. Mars devralmasına izin verilmesinden bu güne de seyirci sayısı %25’ten fazla artmış. Seyirci sayısının artması benim tahminlerimi boşa çıkarttı ama yılmadım. Bir de fiyatlara bakayım dedim. Ortalama bilet fiyatları ise 2005’te 6,63 TL iken 2013 itibariyle 10,03 TL olmuş, yani %66 artmış. A-ha! dedim yakaladım. Ama tabi enflasyon faktörü var. Hemen bir kağıt çıkartıp 2005’ten beri enflasyonu ortalama %5’ten alıp bakkal hesabı yaptım fiyatlar genel düzeyinin en az %40-50 oranında yükseldiğini üzüntüyle gördüm. Eee bir de sunulan hizmet de değişti yıllar içinde. Eskiden Kızılderili oku atınca “Amanınnnn!” diye kafamızı eğmiyorduk, sinemadan çıkarken gözlükleri çaktırmadan eve götürmüyorduk. Ortalama fiyatlardan da tezimi destekleyen bir sonuç çıkmayınca eve gittim duşu açıp yerde bir köşeye kıvrılıp sessiz sessiz ağladım.

  Vizyona giren film adedini soracak olursanız, o da rekor üzerine rekor kırıyor. Geçen sene 326 yeni film vizyona girmiş, önceki sene 290. Rekabet Kurulu Mars’ın AFM’yi devralması işlemini 2011 Kasımında onayladığını düşünürsek, yoğunlaşma yaşandıktan sonra vizyona giren film sayısı da artmış, ki bu rakam 2005 yılında 223’müş.

  Hızlıca kotardığım (“kotarmak” kelimesini de kullanayım ki sanatsever olduğum iyice belli olsun) ve temeli üniversite yıllarımdaki king partilerine dayanan hesaplamalarımın bir sonucu olan bu veriler tabi ki her şeyi anlatmıyor. Ama bence birçok şeyi de anlatıyor.

  Sinemalarda bir hayalet falan dolaştığı yok…

  Sinemalarda bir heyyula dolaşıyor, Recep İvedik heyyulası…

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.