…ve Rekabet Kurulu’nun birleşme işlemine bir yılı aşkın bir inceleme süreci sonunda verdiği izin kararını bozdu. Taraflar izin alabilmek için bazı sinema salonlarını kapatmayı bazılarını da üçüncü kişilere devretmeyi taahhüt etmiş, Kurul da kabul etmişti. Bir sinema izleyicisinin açtığı dava sonucunda Danıştay 13. Dairesi izin kararının yürütmesini durdurmuş ancak Rekabet Kurulu taraflara durumu yazı ile iletmekle yetindi. Bu dönemde AFM ile Mars Cinebonus sinema salonlarının birleşmesi gerçekleşmişti.
Danıştay 13. Daire esastan verdiği kararda tahhütlerin pazarda rekabeti sağlamaya yeterli olmadığı, elden çıkarılan sinemaların cirolarının ortalamanın altında olduğu, pazardaki alıcı gücünün üst pazarı olumsuz etkileyeceği vb unsurlara yer verdi.

Peki şimdi ne olacak? Taraflar bu son kararı Danıştay İdari Davalar Kurulu’nda temyiz edecekler. O zamana kadar Rekabet Kurulu’nun sinema pazarında rekabeti yeniden tesis etmesine yönelik bir irade sergilemesi hem tarihte bir ilk olur, hem de filmlere konu olur (yani siz takip ettiğiniz dizilerin yeni sezonlarını bekleyin ama bunu beklemeyin).

Daha fazla ayrıntı vermeyi, en azından kararın bir linkini koymayı falan tatil dönüşüne bırakıyorum.

Edit: Tatil bitti, kararın linkini koydum.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.