Google’ın güç zehirlenmesi

Arama motorları pazarındaki faaliyetleri AB Komisyonu tarafından adeta mikroskobik bir incelemeye tabi tutulan Google, bu sefer de Android platformuna yönelik uygulamaları yüzünden Komisyon ile papaz olacak gibi görünüyor.

Google-Lighting-Science-Group-Bulb-544x311pxAndroid işletim sistemine sahip telefonlarda, kullanıcılar uygulamaları genellikle zaten telefonların içinde kurulu olarak bulunan Google Play aracılığıyla indiriyorlar. Ancak özellikle teknolojiyle yakından ilgilenenlerin de bileceği üzere Google Play, Android işletim sistemi kullanan telefonlarda uygulamalara erişmekte kullanılabilecek tek platform değil. İşte Google Play’in alternatifi olmaya çalışan önemli platformlardan Aptoide yakın zamanda Komisyon’un kapısını çaldı ve Google’ın hem Android aplikasyon platformu hem de internet tarayıcıları pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendisini pazar dışına atmaya çalıştığını iddia etti.

Aptoide’in iddiaları aslında çok basit. Birinci iddia Google’ın Google Play üzerinden Aptoide platformunun indirilmesine izin vermediği yönünde. İkinci iddia ise Google’ın, kullanıcıların Google Chrome üzerinden Aptoide’in web sitesine erişimini engellediğine dayanıyor. Böylece Google, Android kullanıcılarının Aptoide platformuna ulaşabileceği kanalları daraltıyor ve Google Play’in tahtını sarsabilecek gelişmeleri baştan itibaren engellemiş oluyor. Bu şikayeti görünce ben de iddiaların yerindeliğini araştırmak için kişisel bir inceleme yaptım ve Aptoide platformuna Google Play ve Google Chrome üzerinden erişmeye çalıştım. Bu yazı yazıldığı an itibariyle platforma Google Play üzerinden erişim sağlanamıyor ancak Chrome bakımından herhangi bir engelleme söz konusu değil.

Google’ın mevcut uygulamaları bir zamanların “Google’ı” olan Microsoft’unkileri anımsatır nitelikte. Zira Microsoft da işletim sisteminin kurucusu olmanın verdiği büyük gücü kullanarak hem internet tarayıcıları hem de ortam oynatıcıları pazarlarını uzun bir süre rekabete kapatmış ancak hem Komisyon’un hem de ABD’deki otoritelerin yoğun baskısı ve ağır yaptırımları karşısında bu uygulamalara son vermek zorunda kalmıştı. Belki rekabet otoritelerinin yerinde müdahaleleri olmasa bu günleri görmesi dahi mümkün olamayacak olan Google’ın, şimdi benzer uygulamaları kendisi yapması çok fazla gücün sadece insanları değil, şirketleri de bozduğunun bir göstergesi aslında. Yani mağdurun mağrura dönüşmesi için güç dengesindeki (uzun süreli) değişikliğin tek başına yeterli olduğu tezi ülkemizdeki siyaset arenasından sonra bu kez de global ekonomi arenasında kanıtlanmış oldu (zamanında demişler zaten “güç yozlaştırır, mutlak güç mutlaka yozlaştırır” diye).

Şu an için Komisyon’un Android işletim sistemine yönelik resmi bir soruşturma veya incelemesi yok. Ancak Almunia bu konunun gündemlerinde olduğunu ve Google’ın bu alandaki faaliyetlerinin yakından takip edildiğini gizlemiyor. Eğer Google uyum için gerekli adımları atmaz ise yakın bir zamanda çok büyük ve yeni bir “Google soruşturması” ile karşılaşmamız hiç de sürpriz olmayacaktır.