N Kurtulmuş: Üst kurul vesayeti için yasal düzenleme yapılabilir

N Kurtulmuş: Üst kurul vesayeti için yasal düzenleme yapılabilir

Hurriyet’in bugünkü haberleri arasında N.Kurtulmuş’un verdiği bir demeç de var. Ekonomi yönetiminde söz sahibi olan kurullar hakkında Pazarlardan Haberler’de de sıkça atıp tutuyoruz ama, özerklik ile bugünkü siyasi manzaranın kapısını açan 2011 Referandumu tartışmalarının gözde kavramlarından vesayet arasında bağlantı kurmak aklıma gelmezdi. Konu bu noktaya gelmişse, Kurtulmuş’un bahsettiği yasa değişiklikleri de sırada demektir. Haber şu şekilde:

“BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yeri için adı ön sıralarda geçen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, askeri vesayetin büyük ölçüde kalktığını sıranın Merkez Bankası, üst kurul ve yargı vesayetine geldiğini açıkladı. Kurtulmuş, faiz indirimine ilişkin hükümetle karşı karşıya gelen Merkez Bankası’na ilişkin Hürriyet’e, “Araçsal bağımsızlığa eyvallah, ama hükümet başka telden Merkez Bankası başka telden çalarsa bunun adı araçsal bağımsızlık olmaz. T.C. Merkez Bankası AŞ bağımsız olsun, peki TC devletinin bağımsızlığı ne olacak? Askeri vesayeti görmek kolay, çünkü elinde tüfek, tankı topu kullanıyor ve üniformalı. Türkiye bu anlamda görünür vesayetlerle mücadele safhasını geride bırakmıştır. Önümüzdeki süreç görünmez, örtülü vesayetlerle mücadele etme dönemidir. Bundan sonraki süreçte bu mücadele hükümetin ana gündem maddelerinden biri olacaktır, gerekli yasal düzenlemeler de yapılabilir” dedi.”

Konuyla ilgili geçen haftalarda yazmış ve özerk kurullara neler oluyor diye sormuştum.

 

Yazar: Ali Ilıcak

Ali is the Head of Competition and Economics at Cetinkaya, where his areas of professional expertise include merger control, competition litigation, regulatory economics, and government relations. In his three decades in industry he has worked with international law firms, national governments, blue chip enterprises and leading Turkish companies. https://www.cetinkaya.com/bios/ali ilicak

One thought on “N Kurtulmuş: Üst kurul vesayeti için yasal düzenleme yapılabilir”

  1. Askeri vesayeti anladık tamam, parallel yapı gerekçesiyle yargı vesayetini(!) de anladık diyelim, ama üst kurul vesayeti de gerçekten pes! Bunlar herhalde dünyayı kendi düşüncelerinden ibaret sanıyorlar, İngilizce bilenleri azıcık oturup uluslararası literatürde bağımsız idari otoriteleri, özerk düzenleyici kurumları okusunlar, gelişmiş ülkelerde acaba politikacılar bu tür kuruluşlara nasıl yaklaşıyor öğrensinler.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.