Google hakkında yürütülen soruşturma, Komisyon ile arasındaki anlaşmanın ardından dahi gündemdeki yerini kaybetmedi. Nitekim Komisyon bu günlerde Google’ın taahhütlerinin yarattığı yankılara göğüs germeye çalışıyor.  Son eleştiriler de Axel Springer’in Alman CEO’su Matthias Döpfner’den geliyor.

silhouettes of athletes fencersDetaylı bir inceleme ile web sayfalarındaki reklamlarda Google’ın gücünün halen devam ettiğine dikkat çeken Döpfner, mevcut taahhütlerin Google’a ek gelir elde etme fırsatı vereceğini savundu.

Komisyon cephesinden ise yanıt gecikmedi. Döpfner’in açıklamasından birkaç hafta sonra, Joaquin Almunia iddiaların aksine mevcut taahhütlerin önemli değişiklerde bulunacağından kimsenin şüphesi bulunmaması gerektiğini savundu. Almunia, mevcut taahhütler çerçevesinde Google’ın özel arama hizmetlerinin diğer arama sonuçlarından açıkça ayırt edilebileceğini, ayrıca Google’ın kendi arama hizmetini sunduğunda rakiplere ilişkin sonuçlara da yer verilmesi zorunluluğu bulunduğunu vurguladı. Ayrıca Google’ın ek gelir elde edeceği iddiasına da değinen Almunia, rakiplere ilişkin sonuçların başarı sıralamasına göre belirleneceğini, söz konusu sonuçların ücret karşılığı satılmayacağını belirtti. Son olarak Komisyon’un bu noktada yetkilerinin sınırsız olmadığına dikkat çeken Almunia, Google’a kendi ara sonuçlarını rakiplerinki ile tamamen eşit şartlara getirmesinin şart koşulmayacağını, böyle bir sınırlamanın da daha önce görülmediğini belirtti.

Karşılıklı açıklamalardan anlaşılan o ki, Komisyon mevcut taahhütlerden her ne kadar tatmin olmuş gözükse de, yapılan yoğun eleştiriler ve Komisyon’a doğan cevap hakkı soruşturmayı uzun süre daha gündemde tutmaya devam edecek gibi gözüküyor.

 

 

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.