Mehmet Cengiz
Mehmet Cengiz

Yolsuzluk Operasyonu bir çok kurum ve kuruluşu temellerinden sarsarken,  rüzgardan nem kapan milli onurumuzu zedelememeyi başaran sözleri ile teknik takibe yakalanan bir iş adamının en son açıklamaları hukuk fakültelerine bomba gibi düştü. Aldığı ihalelerle ilgili olarak rakip-ortaklarıyla yaptığı görüşmelerin tapeleri yayımlanan M.Cengiz, basına yaptığı açıklamada hukuk ve ekonomi arasındaki ilişkinin iyi incelenmesi gerektiğini, bunun için gerekirse hukuk fakültelerinde kurulacak hukuk ve ekonomi kürsülerine destek olabileceğini belirtti. Hangi hukuk fakültesinin bu iş adamından kürsü kurmak için destek isteyeceği merak konusu. En azından benim için.

Mehmet Cengiz, T24’te yayınlanan söyleşisinde Hukuk ve Ekonomi disiplininin önemine şu sözlerle değinmişti:

“-Bu süreç sizin yatırım kararlarınızı etkileyecek mi?

Hayır. Şahsen bu yaşadıklarımı bir mağduriyet olarak görsem de bütünüyle kişisel almıyorum. Bu ülkenin geleceğine inanan bir işadamıyım. Ve bu ülkeye karşı herkes gibi sorumluluklarım var diye düşünüyorum. Kastınız, teşebbüs cesaretimin kırılıp kırılmadığını sormaksa cevabım kesinlikle, hayır. Ama bu ülkede cari açık diye bir meselemiz varsa, artık müteşebbislerin her yüksek miktarlı ticari ilişkisini, ya da her ihaleyi, bunları takip etmeyi kirli bir şeymiş gibi sunma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. İhale eşittir, suç anlayışı bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Tabii ki bu ihaleler soruşturmamalı anlamına da gelmez. Ama adil, şeffaf ve genel kamu menfaatlerini de koruyarak. Bu süreçte bir karar aldım. Biz arkadaşlarımızla tedbir kararının etkilerini değerlendirirken arkadaşlarımdan öğrendim ki, Avrupa’da, özellikle de Amerika’da bu konuları özel olarak inceleyen, Law and Economics kürsüleri varmış. Yani hukuk ve ekonomi ilişkisini araştıran öğreten birimler. Sanırım bu kültür bizim hukuk eğitimimizde yeterince ele alınan bir şey değil.

Hukuk ve Ekonomi Kürsüsü için destek

Bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Ben de yaşadıklarımızdan çıkarttığımız dersle, bu konuda Türkiye’de, böyle bir kürsünün kurulmasını maddi anlamda desteklemek, sponsor olmak istiyorum. Tabi bu üniversiteler, hukuk fakültelerimizin de arzusu ile mümkün. Ben buradan ilan ediyorum. Bu konudaki bir bilimsel teşebbüse destek olmak istiyorum. Bunun Türkiye’de yerleşmesine katkım olursa, bu trafik kazasından yarına kalan bir kazanç sayacağım.”

Mehmet Cengiz’in yolsuzluk soruşturması ile ilgili teknik takibe yakalanan konuşmalarında, Hukuk ve Ekonomi disiplininin ilgilendiği bir çok konuyla ilgili gerçek yaşamdan örnekler sergilenmişti.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.