Paralel gazeteler, uyumlu haberler

Paralel devlet kadar gazetelerin paralel yayın yapması da demokrasi için büyük bir sorun. Geçenlerde haber bültenlerinde gazete tirajları üzerinden yapılan bir tarafgirlik analizini okurken bu konunun bir şekilde pazarlardanhaberler’in alanına girdiğini düşündüm. Analizde gazeteler, hükümete destek verenler, muhalifler ve nötr grup olarak üçe ayrılıyordu. Aşağıdaki 7 Haziran ve 16 Ağustos 2013 tarihli paralel gazete manşetleri skandalını hatırlayınca bu “gruplaşmanın” biraz ileriye gittiğini söyleyebiliriz.

Bir kerede tam 9 tane!

Bir kerede tam 8 tane!

Sahi, gazetelerin bu şekilde birlikte hareket etmesi, Rekabet Kanunu kapsamında bir birliktelik olarak değerlendirilemez mi? Sonuçta içerik, bir gazeteye olan talebin fiyattan bile önemli bir parametresi. Hele hele siyasi kırılmaların toplumsal kırılmalara dönüştüğü dönemlerde, fiyatı ucuz diye karşıt kampların gazetelerini satın almak mümkün değil. Dolayısıyla kamu otoritesinin fiyatlarda ve diğer kalite unsurlarında istemediği birlikte hareketi neden içerik için düşünülemediğini merak ediyorum.

Basın-özgürlüğü-1

Gazeteler sadece milli iradenin hayata geçmesi açısından önemli  günlerde değil de her gün aynı manşeti atsalar, bu bir rekabet sorunu olmaz mı? Bütün haberler tek bir havuzdan dağıtılarak gazetelere servis edildiğinde, içerik açısından bir rekabetten bahsedilebilir mi? Rekabet sadece fiyat için mi yapılır?

İşadamlarının işlerini güçlerini bırakıp medya sahibi olma trendi azalacağına arttığına göre, haber yayıncılığının herhangi bir mal ve hizmet üretiminden farklı görülmesi için bir neden bulunmuyor. Uyumlu eylem yasaksa, burada da yasak olması lazım.

Not: Burada  durağan oldukları için paralelliği göstermek daha kolay olduğundan gazeteleri yazdık ama geçtiğimiz aylarda aynı anda 25 televizyon kanalının aynı konuşmayı canlı yayınladığına utanç içinde şahit olmuştuk.

paralel gazeteler

paralel gazeteler

Reklamlar