Paralel gazeteler, uyumlu haberler

Gazeteler sadece milli iradenin hayata geçmesi açısından önemli günlerde değil de her gün aynı manşeti atsalar, bu bir rekabet sorunu olmaz mı? Bütün haberler tek bir havuzdan dağıtılarak gazetelere servis edildiğinde, içerik açısından bir rekabetten bahsedilebilir mi? Ali Ilıcak yazdı.

Paralel devlet kadar gazetelerin paralel yayın yapması da demokrasi için büyük bir sorun. Geçenlerde haber bültenlerinde gazete tirajları üzerinden yapılan bir tarafgirlik analizini okurken bu konunun bir şekilde pazarlardanhaberler’in alanına girdiğini düşündüm. Analizde gazeteler, hükümete destek verenler, muhalifler ve nötr grup olarak üçe ayrılıyordu. Aşağıdaki 7 Haziran ve 16 Ağustos 2013 tarihli paralel gazete manşetleri skandalını hatırlayınca bu “gruplaşmanın” biraz ileriye gittiğini söyleyebiliriz.

Bir kerede tam 9 tane!
Bir kerede tam 8 tane!

Sahi, gazetelerin bu şekilde birlikte hareket etmesi, Rekabet Kanunu kapsamında bir birliktelik olarak değerlendirilemez mi? Sonuçta içerik, bir gazeteye olan talebin fiyattan bile önemli bir parametresi. Hele hele siyasi kırılmaların toplumsal kırılmalara dönüştüğü dönemlerde, fiyatı ucuz diye karşıt kampların gazetelerini satın almak mümkün değil. Dolayısıyla kamu otoritesinin fiyatlarda ve diğer kalite unsurlarında istemediği birlikte hareketi neden içerik için düşünülemediğini merak ediyorum.

Basın-özgürlüğü-1

Gazeteler sadece milli iradenin hayata geçmesi açısından önemli  günlerde değil de her gün aynı manşeti atsalar, bu bir rekabet sorunu olmaz mı? Bütün haberler tek bir havuzdan dağıtılarak gazetelere servis edildiğinde, içerik açısından bir rekabetten bahsedilebilir mi? Rekabet sadece fiyat için mi yapılır?

İşadamlarının işlerini güçlerini bırakıp medya sahibi olma trendi azalacağına arttığına göre, haber yayıncılığının herhangi bir mal ve hizmet üretiminden farklı görülmesi için bir neden bulunmuyor. Uyumlu eylem yasaksa, burada da yasak olması lazım.

Not: Burada  durağan oldukları için paralelliği göstermek daha kolay olduğundan gazeteleri yazdık ama geçtiğimiz aylarda aynı anda 25 televizyon kanalının aynı konuşmayı canlı yayınladığına utanç içinde şahit olmuştuk.

paralel gazeteler
paralel gazeteler

Yazar: Ali Ilıcak

Ali is the Head of Competition and Economics at Cetinkaya, where his areas of professional expertise include merger control, competition litigation, regulatory economics, and government relations. In his three decades in industry he has worked with international law firms, national governments, blue chip enterprises and leading Turkish companies. https://www.cetinkaya.com/bios/ali ilicak

One thought on “Paralel gazeteler, uyumlu haberler”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.