Tüpraş’a ceza manidar mı?

Çarşı karıştı, of hem de nasıl! Devletin düzü, derini ya da paraleli ile ilişiğimiz olmadığından hiç adetim olmamasına rağmen bu aralar iki düşünüp bir yazıyorum. Ki, olayları herhangi bir yere çekmek, zamanlama manidar deyip kara çalmak, algı yönetmek, operasyon yapmak, bir zümreyi diğerinin üstüne koymak, erkleri birleştirmek, sonra da hepsini dağıtıp uhdemize almak gibi bir amacımız yok. Bunu açık ve net, altını çizerek, kalın harflerle ve italik olarak ifade ediyorum.

Dün Rekabet Kurulu Tüpraş’a 412 milyon TL ceza verdi. Verilen ceza çok büyük, hatta şimdiye kadar tek bir firmaya verilen en büyük ceza. Ancak Kurul’un ceza verirken belirlediği yıllık ciro oranlarına göre aslında çok da büyük değil. Büyük olan Tüpraş. Şöyle ki, Kurul Ağustos ayında Frito Lay’e 17 milyon TL ceza verdiğinde, bu rakam cirosunun %2.25’ine denk geliyordu. Tüpraş ise 2013 cirosunun %1’i ile cezalandırıldı.

Konuyu  -benim gibi- komplo teorileriden gına getirenler için madde madde özetleyelim:

1) Tüpraşa’a soruşturma  Başbakan ile Koç Grubu arasında son kalan iplerin de atıldığı Gezi Direnişi’nden (üç aşağı beş yukarı) 6 ay önce açılmıştı.

2) Kurul’un soruşturmaları Kanunda belirtilen sürelerde yapılıyor ve bitiriliyor. Yani “neden şimdi?” sorusunun bir anlamı  yok. Kararın bu ay açıklanacağı soruşturmanın açıldığı gün belliydi.

3) Koç Grubu ile Başbakan’ın arası bozulmasaydı o ceza kesilmez miydi? Bir önceki en büyük ceza geçen sene Şahenk’in Garanti Bankası’na verilmişti: 213 milyon TL. Dolayısıyla hükümetin tercihleri ile kesilen cezalar arasında bir korelasyon bulunmuyor.

Sonuç olarak, en azından bu cezanın zamanlaması, büyüklüğü ya da tarafı ile ilgili bir mânâ çıkartamıyorum. Ama asıl yorumu kararın gerekçesi yayımlanınca, delillere ve Kurul’un değerlendirmelerine bakınca yapabileceğim.

divan-oteli

Son bir not: Bazı şeyler unutulmaz, ne kadar küfrederlerse etsinler. Divan Oteli, çalışanlarıyla, yöneticisiyle, onların arkasında mertçe duran sahibiyle benim ve daha milyonlarca insanın yüreğinde Rahibe Teresa mertebesine erişmiştir. İnsanlığın iki kuruşa düştüğü bir zaman ve uzamda işte asıl bu manidar!

Reklamlar