Okuması zor bari şöyle bir kolaylık yapalım: 39.727.308,20 TL. Her yerden paralar fışkırıken pek bir meblağ değil ama bizim gözümüzü yormaya yetiyor.

Dün akşam Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yayınlanan tefhim metni ile Turkcell hakkında bir süredir devam eden soruşturma sonuçlandı.

Turkcell’in araç takip hizmetlerine yönelik GSM hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğuna ve “münhasır uygulamalar” aracılığıyla rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına hükmeden Kurul, 2012 yılı gayrı safi gelirinin takdiren ‰ 4,5’i oranında bir cezaya hükmetti. Karara göre Turkcell, araç takip hizmeti sunan firmalar ile fiili münhasırlık temelinde çalışıyor ve bu firmaların diğer GSM operatörleri ile çalışmalarını engelliyordu.

Kararda ayrıca Turkcell’in fiili münhasırlık yaratan uygulamalardan kaçınması ve iş ortağı araç takip firmaları ile bayilerine rakip operatörler yani Avea ve Vodafone ile çalışmaları önünde hiçbir engel olmadığını duyurma yükümlülüğü de getirildi.

Avea’nın temsilcileri olarak konuyu Rekabet Kurumu nezdinde gündeme getirdiğimiz bu süreçte alınan kararın tefhim metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Turkcell’e otuzdokuzmilyonyediyüzyirmiyedibinüçyüzsekiz lira yirmi kuruş ceza” için 2 yorum

  1. Ahmet Bey, size katılmamak elde değil. Turkcell’in sözleşmesel veya fiili münhasırlığa dayanan uygulamaları faaliyet gösterdiği pazarların genelinde karşımıza çıkıyor. Tabi Kurul tarafından tespit edildiğinde ise cezalandırılıyor.

    Bu noktada önemli olan ise uzun bir dönem boyunca devam eden bu uygulamaların pazardaki etkilerinin nasıl bertaraf edileceği. Örneğin araç takip soruşturmasında Turkcell’in 2006 yılında başlayan münhasırlık uygulamalarının karara konu edildiği biliniyor. Geçen yedi yıllık süreçte rekabet kısıtlanmış olmasaydı acaba pazar şu anda nasıl bir halde olurdu diye düşünmeden edemiyor insan.

  2. Turkcell münhasırlıktan vazgeçmiyor, daha önce GSM mobil pazarlama hizmetleri pazarında (alışveriş karşılığı kontör, dakika kazandırma olayı) münhasırlıktan ceza alan Turkcell şimdi bir de araç takip hizmetleri pazarında aynı şekilde ceza aldı. Turkcell’in artık bu uygulamalarını gözden geçirme zamanı geldi de geçiyor, zaten piyasada etkin pazar gücü bulunan Turkcell’in bu uygulamalara girmesine gerek yok bence; abone sayısı fazla olduğundan şebeke dışsallıkları sonucu firmalar zaten Turkcell’i tercih edeceklerdir.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.