Turkcell’e otuzdokuzmilyonyediyüzyirmiyedibinüçyüzsekiz lira yirmi kuruş ceza

Okuması zor bari şöyle bir kolaylık yapalım: 39.727.308,20 TL. Her yerden paralar fışkırıken pek bir meblağ değil ama bizim gözümüzü yormaya yetiyor.

Dün akşam Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yayınlanan tefhim metni ile Turkcell hakkında bir süredir devam eden soruşturma sonuçlandı.

Turkcell’in araç takip hizmetlerine yönelik GSM hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğuna ve “münhasır uygulamalar” aracılığıyla rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına hükmeden Kurul, 2012 yılı gayrı safi gelirinin takdiren ‰ 4,5’i oranında bir cezaya hükmetti. Karara göre Turkcell, araç takip hizmeti sunan firmalar ile fiili münhasırlık temelinde çalışıyor ve bu firmaların diğer GSM operatörleri ile çalışmalarını engelliyordu.

Kararda ayrıca Turkcell’in fiili münhasırlık yaratan uygulamalardan kaçınması ve iş ortağı araç takip firmaları ile bayilerine rakip operatörler yani Avea ve Vodafone ile çalışmaları önünde hiçbir engel olmadığını duyurma yükümlülüğü de getirildi.

Avea’nın temsilcileri olarak konuyu Rekabet Kurumu nezdinde gündeme getirdiğimiz bu süreçte alınan kararın tefhim metnine buradan ulaşabilirsiniz.