İlerlemeye devam!

AB İlerleme Raporu’nu anlatmaya devam ediyoruz. Can İtez ve Tolga Aytemizel, enerji konusunu ele aldılar.

Rekabet faslıyla başladık, enerji ile devam ediyoruz İlerleme Raporu’na.

Türkiye için enerji piyasalarında 2013 yılı hareketliydi; özellikle yeni Elektrik Piyasası Kanunu ve paralel olarak hazırlanan yeni yönetmelikler, doğalgazda serbest tüketici olmamız (biz tüketicilerin), nükleer enerji programı tartışmaları gibi… Avrupa Birliği de İlerleme Raporu’nda enerji piyasalarının akıbeti konusunda bu konulara ve daha fazlasına dikkat çekiyor. Önceki İlerleme Raporlarına kıyasla bu sene daha olumlu bir not aldık mı yoksa derdimizin biri biterken öbürü mü başladı?

Kimi konularda evet kimi konularda hayır, buyurun Birliğin gözünden başlıklar ve gözlemler ile Türkiye enerji piyasalarında gösterilen ilerleme/ilerlememeyi inceleyelim:

  • Arz güvenliği konusunda, Türkiye’de doğalgaz satışı, Türkiye üzerinden doğalgazın transit geçişi gibi konuları kapsayan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin hükümetler arası anlaşması Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalandı. Aynı zamanda bu hattın Trans Adriyatik Boru Hattı ile birleştirilme kararı ile doğalgazın batıya dağıtımı konusuna değinildi.
  • Raporda Türkiye’nin özellikle yeni Elektrik Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile piyasadaki rekabetin artırılması ve AB uyumu konusunda ilerleme kat ettiği ve genel olarak yaşanan gelişmelerin tatmin edici olduğu kaydediliyor.  Bu bağlamda EPİAŞ’ın kurulması, 2013 yılı için serbest tüketici alt limitinin düşürülmesi (ve 2015’te ortadan kaldırılmasının planlanması) olumlu değerlendirilmiş. Bunun yanında dağıtım şirketlerinin incelenmesi ve denetlenmesi görevinin EPDK’dan alınarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verilmiş olmasının AB müktesebatına uygun düşmediği belirtilmiş.
  • Doğalgaz piyasalarında geçmiş yıllarda da sıkça konu edilen mevzuattaki uyumsuzluklar yine bu raporda da dile getiriliyor. Ancak tüm tüketicilerin 2013 yılı itibari ile serbest tüketici statüsüne kavuşmaları ve doğalgaz ithalatında özel sektör payının %25’e çıkması raporda olumlu tarafta yer buluyor.
  • Yenilenebilir enerji konusunda ise var olan teknolojilerin geliştirilmesi için ARGE projelerine uygulanacak yönetmeliğe yer verilip, kullanımlarının hızlanması için rüzgar ve güneş enerjisine dayalı lisans başvurularına ilişkin ölçüm standartlarında yapılan değişiklik yer alıyor. Ayrıca, 2012 sonunda yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisinin toplama oranının 2011 yılına kıyasla %26’dan %27,6’ya çıktığı belirtildi.
  • Enerji verimliliğinde danışmanlık şirketlerinin yetkilendirilmesine devam edilmesine yer verilirken Enerji Verimliliği Strateji Belgesindeki hedeflerin tamamlanması için kurumsal anlamda daha koordineli bir eylem planının gerekliliğinin altı çiziliyor.
  • Raporda son olarak nükleer güvenlik ve radyasyondan korunma konusunda Türkiye’nin Japon-Fransız ortaklığı tarafından Sinop’ta kurulacak ikinci nükleer santralle nükleer programına devam etmesi yer alıyor. Bunun yanında, Mart 2013’te Türkiye Atom Enerjisi Kurulu (TAEK) tarafından yayınlanan nükleer santrallerde radyoaktif atıkların yönetimi hakkında iki yönetmelikten bahsedilmesine rağmen mevzuattaki eksiklerin giderilmesine ve mevcut yönetmeliklerin AB müktesebatıyla uyumluluğunun doğrulanmasına gerek olduğu ifade ediliyor.

Sonuç olarak, ilerleme raporunun enerji faslında Türkiye’nin uyum düzeyi oldukça yüksek olarak değerlendirilmiş olup, özellikle elektrik piyasalarının serbestleşmesinde atılan adımların önemli ilerlemeler olduğu belirtiliyor. Öte yandan, enerjide rekabetçi bir piyasanın oluşturulması ve doğal gaz konusundaki mevzuattaki eksikliklerin giderilmesi gerektiği, enerji verimliliği ve nükleer enerji konularında AB Direktifleriyle uyum bakımından ilave çabalara ihtiyaç olduğunun vurgulanması enerji konusundaki gelişmelerin sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekmekte.

One thought on “İlerlemeye devam!”

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.