Geçenlerde ele aldığımız uçak biletlerinde tavan fiyat uygulaması söylentisine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, tavan fiyat seviyesini son güne kadar geçerli olmak üzere 300 TL olarak belirleyen bir taslak sunuldu.  

Bu seviyenin belirlenmesinde havayolu şirketlerine söz hakkı verilmesi piyasaya müdahale olmadığı izlenimi vermesine rağmen, söz konusu fiyat regülasyonunun olası olumsuz etkilerini önceki yazımızda irdelemiştik. Uçuş ve şirketler ayrımı yapılmaksızın böyle bir fiyat belirlenmesi endişeleri haklı çıkaracak nitelikte.

Tekrar vurgulamak gerekirse,  özellikle tatiller öncesinde fiyatların yüksek tutulmasının yapısal nedenlerinin sektörde daha rekabetçi koşullar yaratmakla pek de alakalı olduğu söylenemez. Aksine, bu adım, uçak biletlerinin dinamik fiyatlaması çerçevesinde erken rezervasyon yapan ve yapmayan müşteriler arasında fiyat farklılaştırmasını engelleyerek erken rezervasyon fiyatlarının yükselmesine sebep olabileceği gibi, halihazırda 300 TL’nin üzerinde fiyatlama yapmayan şirketleri daha yüksek fiyatlamaya dahi itebilir. Sonuçları tüketiciler olarak hep birlikte göreceğiz.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.