Sam Peltzman Yeniden Bilkent Üniversitesi’nde

Chicago Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Sam Peltzman, Bilkent Üniversitesi Hukuk ve Ekonomi Yüksek Lisans programı çerçevesinde, konuk öğretim görevlisi olarak 23-24 Ekim tarihlerinde Ankara’ya geliyor.

Story_PeltzmanPeltzman, Actecon ortaklarından, aynı zamanda kendisinin Chicago Üniversitesi’nden eski öğrencisi Şahin Ardıyok tarafından verilen “Regülasyon Ekonomisi ve Hukuku” dersine konuşmacı olarak katılacak ve “Regülasyon Teorisi” ile “Regülasyon Teorisi’nin Sonuçları” konular hakkında dinleyicilere bilgi verecek.

Peltzman’ın katılacağı dersler 23-24 Ekim tarihlerinde Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüs B Binasında gerçekleştirilecek ve dışarıdan katılım serbest olacak.

Halihazırda, 1958 yılından beri yayınlanmakta olan ve hukuk ve ekonomi alanında dünyadaki en seçkin dergilerden biri konumunda bulunan Journal of Law and Economics’in editörlüğünü yapan Sam Peltzman’ın hukuk ve ekonomi disiplinine çok büyük katkıları bulunuyor. Bu katkıların beki de en büyüğü doğrudan Bilkent Üniversitesi’nde konuşmacı olarak katılacağı dersin konusu ile ilişkili bulunan ve doktrinde “Peltzman Etkisi” olarak adlandırılan teori.

Hukuk ve ekonomi alanında çalışan en önemli iktisatçılardan birisi olan Peltzman’ı dinlemek, bu alana ilgi duyan herkes için çok önemli bir deneyim olabilir.