Esnafa da “Demokrasi Paketi”

Esnafın AVM ve süpermarketlerden yasa ile korunma umudu başka bahara kaldı. Bu yasa ancak mevcut AVM leri yenilerinin rekabetinden korur. Ali Ilıcak’ın yazısı sayfa 27’de.

260218_10150247382198108_1289282_nBir vakittir Pazarlardan Haberlerde de takip ettiğimiz, 12 yıldır AVM koridorlarında, esnaf sohbetlerinde ve emlakçı dükkanlarında bir hayalet gibi dolaşan Perakende Yasası hakkında sonunda yetkili bir ağızdan muştulandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı, yasaya ilişkin bir taslak hazırlandığını ve perakende sektörüne bir takım sınırlamalar getirildiğini belirtti.

“Taslağın yasalaşması ile birlikte, AVM ve hipermarketler için de bir dizi kural gelecek. Hazırlanacak ticari planlarda diğer AVM’lerin ve küçük esnafın durumu da dikkate alınarak, yeni alişveriş merkezlerinin nerelerde olabileceği belirtilecek. Her ilde artık planla belirlenmiş yerler dışında AVM açılamayacak. Bu kapsamda yeni AVM ancak, listelenmiş ve ilan edilmiş yerlerden birini seçerek başvuru yapabilecek.”

Bakanlığın taslağına göre isteyen istediği yerde artık bakkal, kasap, manav dükkânı açamayacak. Kimin nereye ne açabileceğini bir komisyon belirleyecek. Anayasa’daki girişim özgürlüğüne de aykırı olan bu uygulama, devletin sivil topluma karşı attığı adımlardan bir tanesi. Gezi olaylarından sonra yaşanan cadı avı düşünüldüğünde, “yanlış” yapanın aç kalacağını da anlıyoruz. Dükkan açma yasağının BİM, Şok ve Dia için de uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyorum.

İsteyenin istediği yerde AVM yapamasını önlemesi beklenen yasa, ancak büyük şehirlerin merkezleri AVM’lerin işgaline uğradıktan sonra çıktı. Bu kadar geç alınan bir önlem, olsa olsa mevcut AVM’lerin ileride ortaya çıkacak rekabete karşı korunmasına yarayabilir.

Bu haliyle yasa, devletin bireye karşı şirketi tercih ettiğinin (bir kere daha) ilanı. Taslağı inceledikten sonra yorumlamaya devam ederim.

Haber kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24873176.asp

Yazar: Ali Ilıcak

Ali is the Head of Competition and Economics at Cetinkaya, where his areas of professional expertise include merger control, competition litigation, regulatory economics, and government relations. In his three decades in industry he has worked with international law firms, national governments, blue chip enterprises and leading Turkish companies. https://www.cetinkaya.com/bios/ali ilicak

One thought on “Esnafa da “Demokrasi Paketi””

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.