Esnafa da “Demokrasi Paketi”

260218_10150247382198108_1289282_nBir vakittir Pazarlardan Haberlerde de takip ettiğimiz, 12 yıldır AVM koridorlarında, esnaf sohbetlerinde ve emlakçı dükkanlarında bir hayalet gibi dolaşan Perakende Yasası hakkında sonunda yetkili bir ağızdan muştulandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı, yasaya ilişkin bir taslak hazırlandığını ve perakende sektörüne bir takım sınırlamalar getirildiğini belirtti.

“Taslağın yasalaşması ile birlikte, AVM ve hipermarketler için de bir dizi kural gelecek. Hazırlanacak ticari planlarda diğer AVM’lerin ve küçük esnafın durumu da dikkate alınarak, yeni alişveriş merkezlerinin nerelerde olabileceği belirtilecek. Her ilde artık planla belirlenmiş yerler dışında AVM açılamayacak. Bu kapsamda yeni AVM ancak, listelenmiş ve ilan edilmiş yerlerden birini seçerek başvuru yapabilecek.”

Bakanlığın taslağına göre isteyen istediği yerde artık bakkal, kasap, manav dükkânı açamayacak. Kimin nereye ne açabileceğini bir komisyon belirleyecek. Anayasa’daki girişim özgürlüğüne de aykırı olan bu uygulama, devletin sivil topluma karşı attığı adımlardan bir tanesi. Gezi olaylarından sonra yaşanan cadı avı düşünüldüğünde, “yanlış” yapanın aç kalacağını da anlıyoruz. Dükkan açma yasağının BİM, Şok ve Dia için de uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyorum.

İsteyenin istediği yerde AVM yapamasını önlemesi beklenen yasa, ancak büyük şehirlerin merkezleri AVM’lerin işgaline uğradıktan sonra çıktı. Bu kadar geç alınan bir önlem, olsa olsa mevcut AVM’lerin ileride ortaya çıkacak rekabete karşı korunmasına yarayabilir.

Bu haliyle yasa, devletin bireye karşı şirketi tercih ettiğinin (bir kere daha) ilanı. Taslağı inceledikten sonra yorumlamaya devam ederim.

Haber kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24873176.asp

Reklamlar