Söyleşi: Rakipler arasında bilgi değişimi tek başına ihlal olabilir mi?

Bugün Rekabet Kurulu’nun en ses getiren soruşturmalarına baktığımızda (ki bu ses milyonlarca lira rekabet cezasının gür sesi), bu soruşturmaların en ağır rekabet ihlallerinden sayılan “karteller” nedeniyle açıldığını görüyoruz. Bunun yanında, uluslararası örneklerde olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda sıkça adını duyduğumuz bir ihlal türü daha var: Rakipler Arası Bilgi Değişimi.

Soruşturmaya tabi olan şirketlerin başını en çok yakan soruşturmalardan örneğin toplamda 277 Milyon TL ceza verilen Otomotiv Soruşturması, bilgi değişimi ihlalinin en temel örneği olabilir. Bunun yanında, bu yılın ve Kurum’un tüm geçmişinde verdiği cezalarınsoylesi da rekorunu kıran Bankacılık Soruşturması, 1.1 Milyar TL’lik ceza ile bayrağı almış durumda.

Peki, bilgi değişiminin varlığı, tek başına rekabet ihlali sonucu ceza vermek için yeterli midir? Rakipler arasında hangi tür bilgi değişimleri yasaklanmıştır? Özellikle Otomotiv Soruşturması ile oluşan içtihatla birlikte, Rekabet Kurumu’nun bilgi değişimine yaklaşımı nasıldır? Neden son yıllarda bilgi değişimini sıkça duyar olduk?

Bu sorular, Ortaklarımızdan Rekabet Kurumu eski Uzmanı ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Şahin Ardıyok’a yöneltildi. Yapılan söyleşide, Rekabet Kurulu eski üyesi Nejdet Karacehennem’in soruları yanıtlandı, ve bu söyleşi de merak edenler için Rekabet Forumu Dergisi’ne dahil edildi.

Söyleşiyi buradan okuyabilirsiniz.