Özerk Kurulların sonunu ilan edelim mi? Hadi gelin hep birlikte edelim (Ertuğrul Özkök styla).

SPK, MASAK ve BDDK başlattıkları soruşturmalarla plaza koridorlarında faiz lobisi arıyor. Bakarsınız bulurlar da. O zaman  hayatın tüm vecheleri ardına kadar piyasaların emrine açıldığı için büyüyen bir ekonominin önce fikren sonra da fiilen iflas ettiğini görürüz. Piyasa denilen şeyin orasıyla burasıyla böyle oynanmaması gerektiğini ekonomi bürokrasisi biliyor mudur? Muhtemelen farkındadırlar. Bu kurullar, sorumlu oldukları piyasaların sağlıklı işlemesi için varlar. Zaten televizyon ekranlarında soruşturmalar hakkında konuşan herkes, “Tabi hatalı davranan biri varsa bulunmalı, cezalandırılmalı”, diyerek lafa başlıyor.

Peki alırken iyi olan piyasa oyuncuları satarken  terör örgütü kapsamında değerlendirilecekse, ve bu değerlendirme özerk kurullar eli ile yapılacaksa ne anladım ben o özerklikten? 31 Mayıs günü ülkede iflas ettiği faş olan dürüst, kapsayıcı siyaset, bağımsız habercilik, halka saygılı devlet gibi kavramlara bir yenisi daha böylece eklenmiş olacak: bağımsız idari otorite ya da özerk kurullar. Artık adına ne derseniz. Merkezin emri ile soruşturma açan otoritenin bağımsızlığı; rutin uygulama, piyasayı koruyoruz diyen kurulun inandırıcılığı kalmaz. Polisin sokakta yaptığını ekonomi bürokrasisi şirketlere/kuruluşlara tebligatlarla yapmaya kalkarsa yandı gülüm keten helva, gitti güzelim Türk mucizesi!

Not: Bakalım Rekabet Kurumu’nun yayınlayacağı gerekçeli karar sonrasında bir kısım medya buradaki delillerden “İşte Faiz Lobisi” manşeti atacak mı?

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.