Telekomünikasyon piyasasındaki işletmecilerin mobil cihazlara yönelik münhasırlık uygulamalarına bir engel, düzenleyici otorite olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan geldi. Bundan böyle kullanıcılar, satın aldıkları cihazları diledikleri operatörün SIM kartı ile kullanabilecek.

BOS000004Tedarikçi firmalar tarafından cihazların sadece temin edildikleri işletmecinin SIM kartları ile çalışmasına izin veren, dolayısıyla rakiplere ait SIM kartlar takıldığında çalışmamasına yol açan uygulama artık sona erdirildi. BTK’nın geçtiğimiz günlerde aldığı karar, bu yöndeki uygulamalara son verilmesini öngördüğü gibi, abonelere de bazı kolaylıklar gösteriyor. Buna göre:

  • Yeni cihazlar bakımından, işletmeciler mobil cihazlara kilit mahiyetinde yazılım veya donanım konulmaması yönünde uyarılıyor,
  • Mevcut cihazlar bakımından, uzaktan erişimin mümkün olması halinde bu cihazlara erişim sağlanarak kilit yazılımlarının üç ay içinde kaldırılması öngörülüyor,
  • Aboneler bakımından, kilit içeren cihazlara ilişkin olarak uzaktan erişim imkânı mümkün ise mobil işletmecilere yükümlülük getiriliyor. Buna göre, internet siteleri üzerinden söz konusu cihazların kilit kodlarının kaldırılabilme imkânının sağlanması ile kilitlerin açılmasına yönelik her türlü kolaylığın işletmeciler tarafından abonelere gösterilmesi gerekli.

Konunun rekabet hukuku boyutuyla ilk tanışan işletmeci olarak Turkcell’in SIM Kilit uygulamaları daha öncesinde Rekabet Kurulu kararında ele alınmıştı. Diğer bazı rekabeti kısıtlayıcı uygulamalarıyla birlikte rekabet cezasına tabi tutulan teşebbüse, SIM kilit uygulamasına bazı sınırlamalar sıralanmış ve bunlara uymakla yükümlü kılınmıştı. Şimdiyse, BTK kararıyla birlikte bu yasağın tüm teşebbüsler için geçerli olacağını söyleyebiliriz.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.