Google’ın Taahhütleri Görücüye Çıktı

Önceki bir yazımızda, Avrupa Komisyonu’nun Google’ın web arama, online arama reklamları ve online arama reklamları aracılığı piyasalarındaki hakim durumunu kötüye kullandığına ilişkin şüpheleri olduğunu ve bu şüpheleri dört ana başlık altında sıralayarak Google ile paylaştığını söylemiştik.

Google’ın bu şüpheleri gidermeyi amaçlayan bir takım taahhütlerde bulunmasının ardından, Komisyon şimdi de taahhütleri kamuoyu ile paylaşarak ilgililerin düşüncelerine başvuruyor. Google, Komisyon’a sunduğu taahhütler çerçevesinde beş senelik bir süre boyunca:

  • Kendisine ait arama hizmetlerine ilişkin arama sonuçlarını özel olarak işaretleyecek ve böylece kullanıcıların bu sonuçlar ile “doğal” sonuçlar arasındaki farkı anlamasını sağlayacak.
  • Google tarafından desteklenerek üst sıralara çıkarılan sonuçlar ile diğer sonuçlar arasında açıkça görülebilecek bir ayrım yapacak ve desteklenen sonuçlar örneğin bir çerçeve içine alınacak.
  • Kendisine ait arama hizmetlerine ilişkin linklerin yanında en az üç rakip işletmecinin benzer hizmetlerine de link koyacak.
  • Tüm web sitelerine, içeriklerinin belli bir kısmını Google’ın özel hizmetleri tarafından kullanılmamasını talep etme hakkı tanınacak ve bu talepte bulunan web sitelerinin arama sonuçlarının olumsuz etkilenmemesi güvence altına alınacak.
  • Özel arama hizmeti sunan işletmecilere, kendi siteleri üzerinden yapılan aramalara ilişkin bilgilerin Google tarafından kullanılmasını engelleme hakkı verilecek.
  • Gazete yayıncılarına Google News hizmeti üzerinden kendi haberlerinin ne kadarlık bir kısmının yayınlandığını takip etme hakkı verilecek.
  • Yayıncılarla münhasırlık şartı içeren sözleşmeler akdedilmeyecek.
  • Reklam verenlerin rakiplerle anlaşması engellenmeyecek.

Google’ın tüm bu taahhütleri yerine getirdiğinin nasıl takip edileceği hususu ise şu an için belli değil. Özellikle Google’ın yazılımına ilişkin bilgileri Komisyon’la paylaşmaktan kesin olarak kaçındığı göz önünde bulundurulduğunda, yukarıda yer alan teknik taahhütlerin takibinin son derece zor olması muhtemel. Henüz rakiplerin ne yönde fikir bildireceği belli olmasa da, rakiplerin Google’a ait yazılımların Komisyon’la paylaşılması için maksimum çabayı göstermesi bekleniyor.