OFCOM’dan Mobil İnternete Doping Arayışı

İngiliz telekomünikasyon sektörü düzenleyici otoritesi OFCOM, 700 MHz frekansın mobil genişbant internet hizmetlerinin sunumunda kullanılmasının olası etkilerini değerlendiriyor.

Detaylar Barış Yüksel’in yazısında.

BOS005380Günlük hayatımızdaki önemi her geçen gün artan mobil internete olan talep de doğal olarak durmaksızın yükseliyor. Fakat sabit internetin aksine mobil internette arzı arttırmak yalnızca daha fazla altyapı yatırımı yapmak ile mümkün olamıyor. Bunun sebebi ise mobil internet hizmetlerinin sunulmasında frekansa duyulan ihtiyaç. Mobil dünyanın en önemli kıt kaynağı olan frekans, mobil şebeke işletmecilerinin patlama noktasına gelen talebi karşılamasına yetemeyebiliyor ve bu durumda yeni frekans bloklarının mobil işletmecilerinin kullanımına tahsisi gerekiyor.

İngiliz telekomünikasyon sektörü düzenleyici otoritesi OFCOM, 800 ve 2600 MHz frekansları çok yakın bir zaman önce LTE hizmetlerinde kullanılmak üzere mobil işletmecilerin kullanımına açılmış olmasına rağmen, bu frekansların da, büyümeye devam eden talebi karşılamada birkaç yıl içinde yetersiz kalacağını ve dolayısıyla uluslararası arenada şimdiden talebi karşılamanın alternatif yollarının aranmaya başlaması gerektiğini düşünüyor. Bunun için ise şu anda mobil genişbant internet hizmetleri dışındaki alanlarda kullanılan bazı frekans aralıklarının bu alanda kullanılması için ne gibi adımlar atılabileceğini araştırıyor ve 700 MHz frekansının dünya genelinde mobil genişbant internete tahsisi ihtimali üzerinde duruyor. İşte geçtiğimiz günlerde OFCOM, 700 MHz frekansının mobil genişbant internet hizmetlerinin sunumunda kullanılmasının olası etkilerini değerlendirdiği ve piyasadaki tüm menfaat gruplarından konuya ilişkin görüşlerini sunmasını istediği bir doküman yayınladı.

OFCOM UHF bandı  (Ultra High Frequency Band) olarak adlandırılan ve 470 ve 862 MHz frekansları arasında kalan bloğun iki amaç için kullanılması gerektiğini söylüyor ve bu amaçları mobil genişbant internet ve dijital karasal yayıncılık (DTT) olarak sıralıyor. Halihazırda DTT hizmetlerinin sunulması için kullanılan 700 MHz frekans bandı 694-790 arasındaki frekansları ifade ediyor ve bu bandın başka amaca tahsisi halinde yine UHF bandı içinde kalan 600 MHz frekans bandının DTT hizmetleri için kullanılabileceği belirtiliyor.

Ancak OFCOM’a göre 700 MHz bandının kullanım alanını değiştirmek bir ülkenin tek başına alabileceği bir karar değil ve mutlaka uluslararası platformların dünya genelinde yapılacak bir değişikliği koordine etmesi gerekiyor. Uluslararası koordinasyon gerekliliği dolayısıyla da değişimlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin mümkün olamayacağı ve sürecin başlaması için en azından 4-5 yıllık bir  süre gerektiği de belirtiyor.

OFCOM’un hazırladığı çalışmada 700 MHz frekans bandının mobil genişbant internet hizmetlerine tahsisinde sürecin en etkin şekilde işlemesi için alınması gereken önlemlerin neler olabileceği inceleniyor. Bunun yanı sıra, spektrumun etkin kullanımını ve telekomünikasyon hizmetlerini yaygınlaştırmayı sağlamak ve rekabetçi ortamı geliştirmek için neler yapılabileceği araştırılıyor ve tahsis halinde ortaya çıkabilecek maliyetlere ve sürecin sağlayabileceği faydalara da kısaca değiniyor.

OFCOM ortaya çıkacak maliyetleri şu şekilde sıralıyor:

 • Mevcut durumda DTT için kullanılan bu frekansın boşaltılması ve yeni frekansa geçişin yaratacağı maliyetler,
 • Tüketicilerin yeni cihaz almak için katlanacakları maliyetler,
 • Halihazırda 700 MHz sinyali alabilen televizyon ve set-top-box gibi cihazların yaratabileceği olası enterferans dolayısıyla oluşabilecek maliyetler,
 • Tüketicilerin bilgi eksikliğinin giderilmesi için katlanılması gerekli maliyetler ve
 • Fırsat maliyetleri

Süreçten beklenen faydalar ise şöyle:

 • Hızla artan mobil veri ihtiyacının karşılanması sağlanabilir,
 • İç mekanlarda ve kırsal alanlarda daha güçlü kapsama sağlanabilir,
 • Mobil cihaz maliyetleri düşebilir,
 • Piyasa rekabetine önemli katkılar sağlanabilir,
 • Alt pazarlarda yeni fırsatlar oluşur ve
 • Acil çağrılar daha kolay gerçekleştirilebilir

OFCOM’un bu değerlendirmelerine menfaat gruplarından gelecek yanıtlar, 700 MHz’nin gelecekte hangi amaçla kullanılacağı hususunda çok önemli ipuçları verebilir. Ülkemizde henüz 800 MHz frekansının boşaltılma ve mobil işletmecilere tahsisi süreci henüz başlangıç aşamasında olduğundan, 700 MHz frekansına ilişkin gelişmelerin ülkemiz bakımından çok önemi olmadığı düşünülebilir. Ancak uzun vadede Türkiye piyasasının nasıl şekilleneceği de, mobil işletmecilerin artan mobil internet talebini nasıl karşılayacağı ile yakından ilişkilidir.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.