Screen Shot 2013-05-02 at 16.35.10

ACTECON Papers sekizinci sayısında, son günlerde rekabet dünyasının gündemini oldukça meşgul eden hızlı tüketim malları (HTM) perakendeciliği sektörünü ele alıyor.

Hızlı tüketim malları piyasasında son on yılda yaşanan gelişmeler, süpermarketleri olağan bir gereklilik’ten vazgeçilmezlik noktasına taşımış durumda. Perakendecilerin, tüketiciler ve tedarikçiler üzerinde ayrı ayrı sahip olduğu güç sayesinde rekabeti literatürde incelenenlere hiç benzemeyen bir biçimde ihlal etmeleri ihtimalini doğuruyor.

Çalışmada hızlı tüketim malları piyasasında alıcı gücünün önemine ışık tutuluyor ve indirim marketlerinin sahip oldukları özel piyasa gücü analiz ediliyor. Bu bağlamda, Rekabet Kurumu’nun geçen sene yayınlamış olduğu sektör araştırma raporunda üzerinde durulmayan unsurlar irdeleniyor ve gerçekçi bir analiz için esas olan “pazar tanımı”nın FMCG perakendeciliğinde nasıl yapılması gerektiği ele alınıyor.

ACTECON Papers serisinin “Reality Check: Competition Policy and the Supermarkets” başlıklı beşinci sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Actecon Papers 8. sayısı FMCG perakendeciliği üzerine” için bir yorum

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.