Mayıs 02

Actecon Papers 8. sayısı FMCG perakendeciliği üzerine

Screen Shot 2013-05-02 at 16.35.10

ACTECON Papers sekizinci sayısında, son günlerde rekabet dünyasının gündemini oldukça meşgul eden hızlı tüketim malları (HTM) perakendeciliği sektörünü ele alıyor.

Hızlı tüketim malları piyasasında son on yılda yaşanan gelişmeler, süpermarketleri olağan bir gereklilik’ten vazgeçilmezlik noktasına taşımış durumda. Perakendecilerin, tüketiciler ve tedarikçiler üzerinde ayrı ayrı sahip olduğu güç sayesinde rekabeti literatürde incelenenlere hiç benzemeyen bir biçimde ihlal etmeleri ihtimalini doğuruyor.

Çalışmada hızlı tüketim malları piyasasında alıcı gücünün önemine ışık tutuluyor ve indirim marketlerinin sahip oldukları özel piyasa gücü analiz ediliyor. Bu bağlamda, Rekabet Kurumu’nun geçen sene yayınlamış olduğu sektör araştırma raporunda üzerinde durulmayan unsurlar irdeleniyor ve gerçekçi bir analiz için esas olan “pazar tanımı”nın FMCG perakendeciliğinde nasıl yapılması gerektiği ele alınıyor.

ACTECON Papers serisinin “Reality Check: Competition Policy and the Supermarkets” başlıklı beşinci sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar