Orijinalden Şaşmam Abi !

Özellikle erkek okuyucularımız başlığı görür görmez ne anlatacağımızı az çok kestirmişlerdir diye düşünüyorum. Bayanlara da haksızlık etmeyelim tabi, benim gibi araba meraklıları olabilir aramızda 🙂

Ne zaman bakıma gitsek, veya kaza, çarpma sonucu (çook çoook sevdiğimiz) arabamızın bir parçası değişmesi gerekse, genelde birçoğumuz daha ustanın ne diyeceğini dahi beklemeden “aman orijinal parça olsun“ deyiveririz. Nedeni bence basit. “Biraz daha fazla öderim ama ne kullandığımı da bilirim“ mantığına dayanıyor.

5309322542_ccfc31a0bf_zAslında eşdeğer parçalar da birebir orijinal parçalar gibi gerekli tüm kalite standartlarını sağlıyor ve çok daha ucuza mal edilebiliyor. Ancak nedense çoğu tüketiciye tam anlamıyla güven duygusu vermiyor. Özellikle araba gibi görece pahalı ve lüks bir tutku için adeta üçün beşin hesabı yapılmıyor, orijinal kullanmak yerine eşdeğer kullanalım ucuza mal edelim diye başlayan işin Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak misali geri tepmesinden korkuluyor.

Rekabeti de işin içine katarsak, yedek parça sanayisini geliştirebilmek adına araba üreticilerinin orijinal yedek parça kullanımını zorunlu tutmaları rekabet ihlali teşkil ediyor. Yani yetkili olsun olmasın servislere orijinal yedek parça kullanacaklarını söylemek yasak. Parçanın eşdeğer nitelikte olup olmadığını kanıtlama yükü de eşdeğer parça üreticisine bırakılmış.
Kurul’un çok yakın bir zamanda yayınlanan Mercedes kararı da eşdeğer – orijinal parça kullanımını konu alıyor. Şikayette bulunan firma Şampiyon Filtre, ürettiği filtrelerin eşdeğer nitelikte olduğunu, ancak buna rağmen Mercedes’in, kendi yetkili servisleri tarafından ürünlerinin kullanımının engellendiğini ileri sürmüş. Kurul araştırmaları sonucunda şikayet konusunun aslında eşdeğer parça kullanımına yönelik değil, müşteri tarafından getirilen parçanın kullanılıp kullanılmamasına yönelik olduğunu söylüyor. E bir de Şampiyon Filtre tarafından ürünlerinin gerçekten eşdeğer nitelikte olup olmadığı ispatlanmamış. Ayrıca yapılan yerinde incelemelerde birçok Mercedes yetkili servisinden eşdeğer yedek parçaların kullandığı görülmüş. Bu sebeple Kurul herhangi bir soruşturma açmaya gerek duymadan dosyayı sonlandırmış.

Yeni kasko poliçelerinin geçerli olmasıyla birlikte eşdeğer – orijinal parça kullanımına yönelik uyuşmazlıkların da asgari düzeye ineceğini söylemeden de geçmeyelim.

Yeni kasko poliçesi ne mi? Okumayanlar için tık tık…