Tazminat Meselesi: Uygulamada Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Yarışmayı kazanan makalelerimizle bizim de yer aldığımız Sempozyum, tüm içeriğiyle kitap haline getirilerek tazminata ilişkin güzel bir kaynak haline geldi.

9786054687817

Özel hukuk tazminatı konusundaki her şeyi, ABD-AB karşılaştırmasıyla birlikte tüm usul sorunlarını, alternatif savunma modellerini, tartışmaları tükenmek bilmeyen zarar hesaplaması konusu ve olmazsa olmaz iktisadi bakış açısından bahsediyoruz.  Tüm bunların ele alındığı ve bizlerin de yarışmayı kazanan makalelerimizle katkıda bulunduğumuz Sempozyum, tüm içeriğiyle kitap haline getirilerek tazminata ilişkin güzel bir kaynak haline geldi.

Rekabet ihlallerinden zarar görenlerin tazminat davası açabilmeleri imkanı, kanunen öngörülmüş ve fakat bilgi asimetrisi nedeniyle pek uygulanamamış bir haktır. Çünkü akılda pek çok soru barındırır: “Davayı ben açabilir miyim? Ne zaman açmalıyım? Zararımı nasıl ispatlarım? Rekabet Kurulu kararı ne olacak?”

Toplamda 7 makalenin işlendiği ve özel hukuk davalarında en büyük söz sahibi olan Yargıtay Üyeleri’nin de katılımda bulunduğu Sempozyum Kitabı, artık bizler için, hem makalelerin içeriği, hem soru-cevap bölümlerindeki tartışmalar hem de Yargıtay Üyeleri’nin yorumlarını da içerecek şekilde bu sorulara cevap veren dolu dolu bir eser halini aldı.

Buradan temin edebileceğiniz “Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un Özel Hukuk Alanındaki Sonuçları” başlıklı Sempozyum Kitabı’nda bizim de 2 farklı makalemiz bulunuyor:

  1. ACTECON Ortakları ve eski Rekabet Kurumu Uzmanları Şahin ARDIYOK ile Ali ILICAK, “Yakın Dönem Rekabet Kurulu Kararlarının Ampirik  Analizi: İdarenin Tazminat Davalarına Katkı Düzeyi” başlıklı çalışmalarında, 2006-2011 dönemlerine ait tüm soruşturma kararlarını değerlendirerek bu kararların tazminat davalarını ne ölçüde kolaylaştırdığı sorusunu hukuk ve ekonomi perspektifinden yanıtlıyor.
  2. ACTECON’un Kıdemli Danışmanlarından Hilal UTKU, Danışman Seda DENİZ ve ben Belit POLAT, “Rekabet Hukukunda Haksız Fiil Sorumluluğu ve Tazminat Davalarında Usul Sorunları” başlıklı makalemizde, bu davalarda kimlerin davacı olabileceği konusu başta olmak üzere, tartışmalı zamanaşımı konusunu ve zararın ispatına yönelik mukayeseli yaklaşımları inceliyoruz.

İyi okumalar…

Yazar: Belit Polat

She dares to know.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.