AB Komisyonu’ndan Bir İlk

Başta Apple ve Google olmak üzere birçok şirketin rekabet ve ayrıca patent ihlali soruşturmalarına muhatap olmasını sağlayan Microsoft, bu sefer de bizzat Rekabet Otoriteleri’nin gündeminde.

Bizlerden rekabet uyum programı alan şirketlerden hatırlayanlar olur. Videolar ile görselleştirdiğimiz gerçek olaylardan biri Microsoft’a ilişkindir. Yıllar önceki bir davada, Microsoft’un zamanın en başarılı internet tarayıcısı olan Netscape’i tehdit olarak algılaması ve onu ortadan kaldırmasına yönelik adımlarını konuşmuştuk. Şimdi ise, Microsoft hem Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun, hem de AB’de Komisyon’un sopasına maruz kalmış durumda.

¹|‘Komisyon’un nedenleriyle sonuçlarıyla açıkladığı ve hatta rekabet politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Joaquín Almunia’nın özel açıklamasıyla aktardığı bilgilere göre, Microsoft 2009 yılından alınan başka bir karara uymayarak yeniden cezaya muhatap tutulmuş durumda. Miktar ise tam € 561 Milyon.

Komisyon’un cezası bir ‘ilk’ teşkil ediyor

Ancak bu ceza aslında 2009 yılında alınmış olan başka bir karara dayanıyor. Bu kararda, Internet Explorer’ı varsayılan tarayıcı olarak belirleyen Microsoft’un bu tarayıcıyı zorunlu kılmaktan vazgeçmesi ve Windows işletim sistemi paketinden çıkarması gerekiyordu. Öngörülen karara uyacağını taahhüt eden Microsoft, beş yıl boyunca Windows kullanıcılarına, Internet Explorer dışındaki Mozilla gibi web tarayıcılarına erişimin de mümkün olduğu nesnel bir arayüz hazırlanacağı sözünü verdi. Mart 2010 itibariyle de kullanıcılara tarayıcı tercihi tanıdı ve böylelikle yaklaşık 84 milyon tarayıcı indirildi.

2012’ye gelindiğinde ise, Microsoft’un taahhütlere uymadığını ve tarayıcı seçim özgürlüğünde aksaklık yaşandığını gören Komisyon, konuyla ilgili soruşturma açarak, Microsoft’tan 2011 şubat ayında teknik bir hata oluştuğu ve Windows 7 Service Pack 1 sürümünde tarayıcı seçim ekranı uygulamasının aktif olarak çalışmadığı cevabını aldı. Bu açıklama üzerine kollarını sıvayan Komisyon, gerçekleştirdiği rekabet ihlaline kendisi çözüm bulan Microsoft’un bu çözüme dahi sadık kalamadığını belirterek ilk defa bir şirkete Komisyon’un “non-compliance” olarak tanımladığı taahhütlere uymama cezasını verdi.

Microsoft Rekabet Kurulu’nun da merceği altında

Rekabet Kurulu’nun Türkiye’de soruşturma fırtınası estiren 2012 yılında, bu soruşturmaların muhataplarından biri de yine Microsoft. Microsoft ile Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited‘in dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu Gelecek Bilişim’in faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma halen devam ediyor. Eylül ayında başlatılan soruşturma bu yıl sonuçlanıp ilk’lere imza atacak mı göreceğiz.