Bira Birleşmesi Köpürüyor!

Geçtiğimiz yıl Amerika’da 200’den fazla markaya sahip en büyük bira üreticisi Anheuser-Busch InBev, Meksika’nın lider ve Amerika’nın da üçüncü büyüğü Modelo’yu devralmak istediğini duyurmuştu. Piyasalarda bomba etkisi yaratan bu açıklama sonrası işlemin akıbeti konusunda emin olunan tek şey vardı: Bu işlem sıradan bir devralmadan farklıydı. Öyle de oldu.

Anheuser-Busch halihazırda Modelo’nun %50 hissesine sahip. Ancak bu hisse payı, Anheuser-Busch’a herhangi bir kontrol hakkı vermiyor. İşlem ile birlikte geri kalan ve kontrole imkan veren %50’lik hissenin de alınması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı devralma ile birlikte Anheuser-Busch’un bira pazarında iyiden iyiye güçleneceğini, rekabetin azalacağını ve dolayısıyla fiyatların artacağını ileri sürerek işleme karşı dava açtı. Modelo’nun ise üçüncü en büyük üretici olduğu düşünüldüğünde insanın bir durup “Yok artık daha neler“ diyesi gelebilir (Daha sonra bir rekabet uzmanı olduğunuzu düşünüp bu kadar peşin peşin ahkam kesmemeniz gerektiğini hatırlıyorsunuz.)

Anheuser-Busch yaptığı açıklamada işlemden vazgeçmeyeceklerini üzerine basa basa söyledi. Hükümetin tavrının yasa, mevcut durum ve pazarın gerçekleri ile bağdaşmadığını da ekledi. Zira işleme izin verilebilmesi adına Modelo’nun sahip olduğu %50 hissesini Amerika distribütörü Constellation Brands’e satacağını duyurdu. Yani Modelo’nun %50 hissesini satarken %50 hissesini alacaklar. Böylece pazar payları aynı kalacak.

Dıştan bakıldığında makul bir anlaşma gibi görünebilir. Fakat sorun şu ki Modelo ve Constellation Brands tarafından kurulan ve bira üretimi, dağıtımı ve pazarlamasında faaliyet gösteren bir ortak girişim olan Crown Imports aslında Anheuser-Busch’un bira pazarındaki en önemli rakiplerinden biri. Nitekim Crown Imports’un ürün yelpazesi altında Amerika’nın en çok ithal edilen birası Corona Extra ile Corona Light, Pacifico, Victoria gibi bira markaları bulunuyor. İşleme izin verildiği takdirde Crown Imports’un CEO’su Bill Hackett’in de söylediği gibi kendilerinin bir zamanlar en büyük rakibi olan Anheuser-Busch bundan böyle sağlayıcıları konumuna gelecek.

Durum görüldüğü üzere hayli karışık. Anheuser-Busch geri adım atacağa benzemiyor. Hükümet de bir o kadar kararlı. Bakalım neler olacak…