TNT Express’in UPS’e Devrine Red

5.2 milyar Avro’luk teklif Avrupa Birliği Komisyonu tarafından engellendi. Paket sevkiyat şirketi UPS, bu fiyatı TNT Express için teklif etmişti.

Komisyon’un ilgili Kararı’na konu olan “küçük paket sevkiyat hizmeti”nin lojistik ve nakliyat endüstrisi içinde kendine özgü bir yanı bulunmakta. Bu da tahmin edersiniz ki küçük bir paketin forklift gibi araçlara gerek olmadan tek bir kişi tarafından taşınabilmesi. Bu hizmetleri temel olarak entegre bir şekilde hizmet veren işletmeler sağlıyor. Uygulamada, bu işletmeler kendilerine küçük paketleri uzun mesafeler arası hızlı bir biçimde taşımalarına imkan veren hava filolarına ve karayolu araçları ve tasnif merkezlerinden oluşan kara ağlarına sahip. Avrupa’da UPS, TNT Express, DHL ve FedEx olmak üzere bu şekilde entegre hizmet veren dört adet işletme bulunuyor.

“Express hizmetler” olarak anılan hizmetlerde ise sağlayıcı, küçük paketi aldığı günün ertesi günü teslim etmeyi taahhüt ediyor. Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki uluslararası sevkiyatlarda bu taahhüdü yerine getirmenin, bu türden hızlı sevkiyatlar için özel organize edilmiş ağları ve karmaşık enformasyon teknolojisi sistemlerini gerektirmesinden dolayı çok zor olduğu belirtiliyor. Bunun yanında, daha yavaş (standart) sevkiyatlara göre Alan içi express hizmetler, özellikle uzun mesafeli sevkiyatlarda hava taşımacılığını gerektiriyor.

Gönderdiklerinin bir sonraki gün teslim edilmiş olduğundan emin olmak isteyen çoğu tüketicinin, bu hizmet için yüksek fiyat ödemeye ve bazı hallerde olası fiyat artışlarına katlanmaya hazır olması ve sadece standart hizmet için kullanılan ağların, express hizmetler için de kullanılması için ek bazı uyarlamalar gerektirmesi, Komisyon’un, standart hizmetleri ve Alan içi express hizmetlerini ayrı piyasalar olarak tanımlamasına sebep olmuş.

Komisyon, piyasalara önemli ölçüde giriş engellerinin bulunduğu, tüketicilerin olası fiyat artışlarına karşı yeterli pazarlık güçlerinin olmadığı ve planlanan yoğunlaşmanın, birleşik teşebbüse sağlayacağı maliyet tasarrufları olsa bile, bu tasarrufların tüketiciye yansıyan kısmının rekabetin azalması sonucu ortaya çıkan fiyat artışlarını karşılamayacağı kaygısıyla, öngörülen birleşmenin 15 AB üye ülkesinde rekabeti azaltacağı sonucuna varmış. 

UPS 15 ülkedeki TNT operasyonlarını satmayı teklif etmesine ve 5 yıl boyunca kendi hava ağına erişim sağlama taahhüdünde bulunmasına karşın, UPS’in bu taahhütleri, Komisyon’u ikna etmemiş.

“Birleşmenin tedarikçiler arasındaki seçimi önemli ölçüde azaltabileceği ve büyük olasılıkla fiyat artışlarına yol açabileceği”ne vurgu yapıyor, AB Rekabet Komiseri Almunia.