Google: Tek Arama, Farklı Sonuçlar

Microsoft’un baş öncülüğünde olmak üzere Atlantik’in her iki yakasında Google’a karşı çetin bir hukuk savaşı veriliyor. İnternet tarayıcısı pazarında rakiplerine teslim olduğu gözlenen Microsoft, arama motoru pazarı konusunda kesinlikle daha inatçı bir tutum sergiliyor.

Online reklam piyasasında söz sahibi olabilmenin yolu yaygın şekilde kullanılan bir arama motoru sahibi olmaktan geçiyor. İnternetin emekleme döneminde AOL ve Yahoo gibi firmalarla ilk adımlarını atan arama motoru pazarında bugün en çok adı geçen şirket tahmin edersiniz ki Google. Dolayısıyla online reklam pazarında da liderlik koltuğu Yahoo’dan Google’a geçmiş durumda. Online reklam pazarında 2010 verilerine göre, Google %44’lük pazar payıyla ilk sırayı alırken, eski lider Yahoo sadece %8’lik bir payla yetinmek zorunda kalıyor. 2009 yılında Bing arama motorunu piyasaya sürerek atağa geçen Microsoft ise sadece %4’lük bir paya sahip.

Son dönemde en hızlı artış gösteren pazarlardan olan online reklam piyasası, Zenith Optomedia’nın hazırladığı rapora göre 2012’de 84 milyar USD’lik büyüklüğe ulaşırken, piyasanın 2013 yılında da %15’lik bir büyüme ile genişlemeye devam etmesi bekleniyor. Bu iştah kabartan rakamlar, doğal olarak piyasadaki büyük oyuncuların daha da agresif bir strateji tercih etmesine yol açıyor.

Bu agresif tutumun yansımasını Google’ın hukuk mücadelesinde görebiliyoruz. Microsoft ve Google arasındaki rekabet hukuku davaları temel olarak, Google’ın arama motoru piyasasındaki gücünü online reklam piyasasına yansıtması iddiasına dayanıyor. Microsoft’un iddialarına göre Google, sahip olduğu hizmet ağını kullanarak arama sonuçlarını kendi reklamverenleri lehine manipüle ediyor.

ABD’de Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) ilgilendiği dava büyük ölçüde Google’ın lehine sonuçlanmış durumda. Dolayısıyla Google’ın ABD’deki hizmetlerinde kayda değer bir farklılığa gitmesi gerekmiyor. Bu durum sonucunda Microsoft’un, Avrupa Komisyon’unda devam eden davaya daha da ağırlık vermeye başladığı gözleniyor. Davanın gidişatına bakılırsa Google arama motoru işleyişinde önemli bir farklılık oluşturmadığı takdirde AB’deki faaliyetleri nedeniyle rekabet ihlali cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Ancak Google’ın sorunu bununla bitmiyor. Komisyon’un taleplerine boyun eğip Avrupa’da ceza almaktan kurtulma yoluna gitmesi, Google’ın ABD ve AB’de yapılan internet aramaları için farklı sonuçlar sunması anlamına geliyor. Farklı kıtalarda farklı arama sonuçlarının verilmesi, Google müdahalesinin çok daha belirgin bir şekilde gün yüzüne çıkmasına neden olacak. Böylelikle ABD’deki davalar için Microsoft’un eline büyük bir koz veriliyor. Google’ın nasıl bir seçim yapacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.