**Tekzip**

Sorumlu yayımcılığımızın gereği olarak düzeltir, kamuoyuna ve rekabet camiasına saygıyla sunarız.

Barış Yüksel, İngiltere’den gelen bir mail üzerine maç yayıncılığına ilişkin gerçekleri açıklıyor.

Tekzip 

Yaklaşık iki ay kadar önce sitemizde yayınlanan “Maçları Paylaşmaya Devam” başlıklı yazıda, İngiltere’de, Preimer Lig maç yayın haklarına ilişkin OFCOM kararına ve bir üst merci konumunda olan Temyiz Mahkemesi’nin bu karara ilişkin değerlendirmelerine yer vermiştik. Yazıda, esas olarak, düzenleyici otorite OFCOM’un resmi sitesinde yer alan ve Mahkeme’ye kararı için teşekkür eden bir açıklamadan bahsetmiştik.

Açıklamada, Mahkeme’ye, OFCOM’un ödemeli TV platformları arasındaki perakende rekabet bakımından çok önemli bir yere sahip olan “maç yayın hakları” pazarına müdahale yetkisi olduğunu onadığı için teşekkür ediliyor, daha sonra da Mahkeme ve OFCOM’un, Sky’ın önceki davranışları ile ilgili “fikir ayrılıkları” olduğu dile getiriliyordu. Ancak buna rağmen Sky’ın toptan pazardaki faaliyet göstermeye devam edeceği ve OFCOM’un da pazarı yakından takip edeceği belirtiliyordu.

Biz de OFCOM’un bu açıklamalarına dayanarak yazımızda şu ifadelere yer vermiştik.

Mahkeme kararını verdi ve Sky’ın itirazlarını haksız bularak kararı onadı. Onama kararında hem kararın yerindeliğine hem de OFCOM’um bu şekilde bir yükümlülük yükleme yetkisi olup olmadığına değinen mahkeme her iki soruya da olumlu cevap verdi.

Ancak bütün bu süreçte Sky’a danışmanlık veren CRAi Londra ofisinden rekabet iktisatçısı arkadaşımız Uğur Akgün’den geçen hafta aldığımız mailde, OFCOM’un teşekkürünün ironik bir “teşekkür” olduğunu ve işin aslını öğrenmemiz için Mahkeme kararını okumamız gerektiği yazılıydı.

Mahkeme’nin incelemeleri iki ana başlık altında gerçekleşmiş. İlk bölümde OFCOM’un yetkisine ilişkin, ikinci bölümde ise fiyat regülasyonuna gerek olmadığına ilişkin itirazlar incelenmiş. Mahkeme, yetkiye dair itirazları reddetmiş ve OFCOM’un piyasaya müdahale konusunda kesin olarak yetkili olduğunu belirtmiş (işte teşekkürün gerçek sebebi burası). Kararın ikinci bölümünde ise, Mahkeme perakende pazarın yapısını incelemiş ve burada gerçekten fiyat regülasyonuna gerek olup olmadığı sorusunun cevabını aramış. Bu noktada, Mahkeme Sky’ın maç yayın haklarının bir toptancı olarak pazarlamasının perakende pazar rekabeti için gerekli olduğu tespitine karşı çıkmamış, ancak OFCOM’un aksine, Sky’ın zaten herhangi bir regülasyon olmadan da gönüllü olarak bu pazarda faaliyet gösterdiğini ve stratejik davranarak rakiplere zarar vermek gibi bir amaç gütmediğini belirtmiştir. Hatta Mahkeme’ye göre Sky değil, perakende pazardaki rakipler stratejik davranmakta ve OFCOM’u kullanarak, Sky’ı, ticari açıdan mantıksız olsa dahi, kendileri için daha avantajlı olacak anlaşmalar yapmaya zorlamaktaymış. Mahkeme, OFCOM’un, Sky’ın stratejik davrandığına ilişkin tespitlerini “tamamen yanlış” olarak değerlendirmiş, hatta OFCOM’un esasen bu gibi konularda çok önemli bir takdir yetkisi olduğunu ve verdiği kararlar “çok hatalı” olmadıkça Mahkeme’nin müdahale etmekten kaçınacağının da altını çizmiş. Kısaca perakende pazardaki tespitler bakımından, Mahkeme (İngiltere’deki arkadaşımızın da belirttiği üzere), OFCOM’a “saçmalama” demiş ancak bunu mümkün olduğunca kibar bir dille yapmış.

Tabi bu karardan sonra da maçların paylaşılmasına devam edilecek. Ancak fiyatlar OFCOM tarafından belirlenen regülasyonlara tabi olmayacak ve taraflar arasında serbestçe kararlaştırılacak. Böylece hem piyasadaki rekabet sağlanacak, hem de Sky’a regülasyonlar yoluyla zarar verilmesi riski ortadan kaldırılacak. Ancak OFCOM’un sözde “teşekkür” yazısında, piyasayı yakından izlemeye devam edeceğini ve Sky’ın toptan pazardaki faaliyetlerine gönüllü olarak devam etmesi halinde bir sorun olmayacağını belirttiğini de unutmamak gerekir. Bu açıklama bir süre daha bu piyasadaki şirketlerin çok da rahat hareket edemeyeceğini gösterir nitelikte sanki.

Son olarak, önceki yazımızdaki hataları giderme fırsatını bize verdiği için, arkadaşımız Uğur Akgün’e bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz. Bu günlerde medyada bir gün “Sneijder Galatasaray’da” ertesi gün “Sneijder Umutları Suya Düştü” gibi manşetler yoluyla yaratılan bilgi kirliliğine, OFCOM’un “manidar” teşekkür mektubu yüzünden katkıda bulunduğumuz için de sizlerden özür diliyoruz. Ama yine de bu kadar yakından takip edildiğimizi görmek çok güzel.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.