Bankaları Kapatıyorlar!

…demedikleri kaldı bir tek. Basın, bu “bankalara ceza verilecek” hikayesinin üzerine bu sefer de çok fena atladı. Borsanın lokomotifi, binlerce yatırımcının ekmek parası, sağlam temeller üzerinde yükselen yeni Türkiye’nin gözbebeği bankalarımıza halel gelecek mi? E, tabi bu haberin okuyucusu da fazla oluyor.

Bankaların bu konuyu gündeme getirmeleri ilginç bir PR çalışmasıydı. Önceki sefer RK’nın sözlü savunma salonundan canlı yayın yaptırıp, CEO’ların ağzından borsa batar tehdidini masaya koymuş ve gerçekten borsayı da düşürmüşlerdi. RK da denizin ısısını parmaklarını sokmakla yetinerek ölçmeye çalışmıştı. Verilen cezalar her bir CEO’nun yılbaşında aldığı primden bile düşüktü muhtemelen. O dönem, “ilk raundu bankalar kazandı” diye başlık atmıştım. Gerçekten de ikinci soruşturma o başlıktan sadece iki ay sonra açıldı. İkinci raund da PR bakımından renkli geçecek.

İşin karşı tarafı olan RK her zaman olduğu gibi ketum. Bulunan deliller üzerinden tabi ki kouşmuyor. Bunu zaten bankalar da istemez. Müşterinin güvenini kaybetmektense cezayı yemeyi tercih edebileceklerini bile düşünüyorum.