Actecon Papers 05: Neden Dünyanın En Pahalı Benzini Bizim Ülkemizde?

Regülasyon ve Rekabet alanında okuyucularının akıllarındaki sorulara ışık tutmaya çalışan ACTECON Papers 5. sayısında akaryakıt piyasası ve bu piyasadaki yapısal sorunlar ile son dönemdeki vergi ve fiyat artışlarının piyasa üzerindeki etkilerini mercek altına alıyor. Zira Türkiye’de yaşayan insanlar için cevaplanması nispeten zor olan bir soru var: Neden tüm dünyada en pahalı benzin bizim ülkemizde ve neden fiyatlar arttığı hızla düşmüyor? Bu soruların pek çok ve çeşitli cevapları olabilir ancak hiçbiri ekonomik olarak doğrulanmadı.

Akaryakıt fiyatlarının devlet tarafından belirlendiği 2005 öncesi dönemde bile uluslararası petrol fiyatlarındaki artış ve azalışların tam olarak pompaya yansımadığını hatırlıyoruz. Bugün ise devletin“akaryakıt fiyatlarının yükseldiği hızla düşmemesi” sorunundan rahatsız olduğunu ve konuyu çözüme kavuşturması beklenen Rekabet Kurumu ve EPDK’nın,“rekabet eksikliği/fiyat katılığı” şeklinde ortaya çıkan bu soruna çare bulmaya çalıştığını görüyoruz. ACTECON ortaklarından Şahin ARDIYOK, bu akademik çalışmada akaryakıt piyasasındaki “fiyat katılığı” sorununa rekabet hukuku ve iktisadı perspektifinden bakarak “akaryakıt sektöründe dar coğrafi pazar” tanımı modelini öneriyor ve analiz ediyor. Çalışmada akaryakıttaki piyasa aksaklıkları ve bunlara yönelik Rekabet Kurumu ve EPDK’nın rolü anlatılıp, TÜPRAŞ’ın özelleştirmesi sırasında kaçırılan fırsata değiniliyor. Ardından Alman Rekabet Otoritesi tarafından birkaç devralma işleminde yeni yeni uygulanmaya başlayan dar coğrafi bölge modeli, Türkiye akaryakıt sektöründe uygulanabilirliği ve bu modeli ile sektördeki fiyat katılığı sorununa çözüm getirip getirilemeyeceği ele alınıyor.

ACTECON PAPERS serisinin “Price Rigidity in Fuel Market: A Solution with a Different Geographic Market Approach” başlıklı beşinci sayısına buradan ulaşabilirsiniz