Consume responsibly: OMG! TAPDK kapatılıyor

Bizim ayıbımız, 24 Ekim’de Ali Babacan’ın yaptığı açıklamada duyurduğu haberi sizlerle paylaşmayı atladık. Babacan, devletin faaliyetlerini tamamen sonlandırması nedeniyle artık “bağımsız bir kurul” tarafından düzenlenmesine gerek kalmayan tütün ve alkol sektörlerindeki görev ve yetkileri Sağlık, Gıda ve Tarım ile Maliye Bakanlıkları arasında paylaştıracaklarını açıkladı. Gerekçe ile sonuç arasındaki bağlantıyı tam kuramama rağmen,konuyu yakından takip ettiği anlaşılan Radikal yazarı Erdal Sağlam’ın detaylı açıklamaları yeterli fikri veriyor:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1105150&CategoryID=80

Konu hakkında sayfalarca spekülasyon yapmak mümkün. Bazı internet sitelerinde de yapılmış olduğunu görüyoruz. Diğer özerk kuruluşların kaderi hakkında da bir fikir veriyor denilmiş. Şeker Kurumu’nun da sadece Kurulu’nun kaldığı, Kurum’unun kaldırıldığını hatırlarsak, halka ve hakka faydası olmadığına kanaat getirilen yapıların lağvedilerek görev ve yetkilerinin yeniden merkezi idareye devredildiğine dair iki adet örneğimiz var demektir.

Özerk kurul diye popülerleşen bu yapılar, merkezi hükümetin gündelik politikalarından etkilenmeyen, kanun koyucunun belirlediği amaçları uzun vadeli ve yansız olarak uygulayabilsinler diye kurulmuşlardı. Zaman içinde rüştünü ispat edebilenler oldu, edemeyenler oldu. Politikanın içinden çıkamayanlar demek ki böyle olabiliyormuş. Ne diyelim, sağlık olsun. Her şeyin başı o.