AB’den Yine Yarım Artı, Ama Bu Sefer Biraz Daha Silik!

AB’nin yıllık İlerleme Raporları yayınlandı.

AB’nin yıllık İlerleme Raporları’nın yayınlanması, “son 200 yılın en soğuk kışı geliyor” ya da “niyetliyken sakız çiğnemek oruç bozar mı” gibi, insana “1 yıl ne kadar da çabuk geçti” dedirten haberlere benziyor. Evet, geçen seneki haber serimizin üzerinden 1 yıl geçti ve Türkiye’nin 2012 İlerleme Raporu yayınlandı.

Rekabet Başlığı ile başlayalım:

Bu seneki rekabet karnemiz, geçen yıla göre biraz daha zayıf. Sebebi ise Rekabet Kurulu Başkanının atanması ve ilgili Bakanlığın Rekabet Kurumu’nun faaliyetlerini denetlemesine ilişkin mevzuat değişikliği. Komisyon, bankacılık sektöründeki soruşturmadan örnek vermek suretiyle, Rekabet Kurumu’nun yaptırım gücünü arttırmasından olumlu bir gelişme olarak görse de, hemen arkasından bu mevzuat değişikliğinin Rekabet Kurulu’nun bağımsızlığı konusunda endişeye yol açtığına vurgu yapıyor.

Raporun diğer bölümleri ise yabancı değil. De minimis kuralı, yatay işbirliği anlaşmalarına ilişkin kurallar ve kamu teşebbüsleri hakkındaki kurallara ilişkin eksikliğe yine vurgu yapılıyor. Bununla birlikte birleşme devralmalar bakımından uyum düzeyimizin iyi olduğunun altı çiziliyor.

Devlet Destekleri konusunda ise Komisyon, “herhangi bir ilerleme olmamıştır” diyecek kadar net! Devlet Desteklerinin İzlenmesi ve Denetlenmesi Hakkında Kanun’un 2011 yılı Eylül ayı olarak belirlenen yürürlük tarihinin 2013 yılı Haziran ayına ertelenmesi, bu eleştirinin temel sebebi olarak görünüyor. Gümrük Birliği kurallarına uyum problemlerine dikkat çeken Komisyon’un bu alandaki beklentisi, devlet destekleri hakkında bir aksiyon planı oluşturularak AB düzenlemeleri ile uyumun sağlanması yönünde…

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.