Jüriye sunulan deliller
Jüriye sunulan deliller

Yabancı bültenler Apple’ın Kuzey Karolayna Bölge Mahkemesinde Samsung karşısında kazandığı hukuk zaferi haberleri ile dolu. Pazarlardan Haberler olarak,  berber ve şoför esnafı ile gireceğiniz sohbetlerde elinizi güçlendirmek için konu ile ilgili olarak bilgilendirmek istiyoruz.

Biliyorsunuz, iki elektronik şirketi milyar dolarlık patent (endüstriyel tasarım demek daha doğru) davalarıyla dünyanın çeşitli yerlerindeki mahkemelerde kozlarını paylaştılar. Karolayna’nın milli hassasiyetleri ve kırmızı çizgileri olan jürisi, yargıcın kendilerine verdiği 109 sayfalık yol gösterici izahatı değerlendirdi ve Kunuri Boğazı’nda komünistlere karşı omuz omuza çarpışmalarına rağmen Güney Kore’li şirketin milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti. Rahmetlinin şirketinin ürettiği iphone ve ipadlerin tasarımlarına dikdörtgen ama yuvarlak köşeli olması hasebiyle benzer ürünler üretmek artık daha ciddi bir risk taşıyacak.

Mahkeme, sadece buluş basamağında bir yenilik taşıyan gelişmelere verilen patentler için değil endüstriyel tasarım dediğimiz dizayn patentlerinin de ihlal edildiğine hükmetti. Bu kapsamdaki toplam 6 patentten 4’ü aslında endüstriyel tasarım, yani ürünlerin fiziksel durumları ile alakalı korumalar. Bu koruma rakibin ürününü taklit ederek bir yanılsamaya neden olunmasının önüne geçmek için verilen bir hak.

Bu davada, devletin gözettiği korumanın pazarı oluşturacak ve Apple’a bırakacak düzeyde olduğunu söylemek mümkün. Ekranına dokunarak zumlama yapılan, dikdörtgen ama yuvarlak köşeli bir telefon üretmek kimseye nasip olmayacak. Peki ya bir dizüstü tasarımı için de aynı şeyi söyleyemez misiniz? Ekranı kapakta olup da klavye ile yüz yüze oturan bilgisayar tasarımı, yukarıdaki tanımdan çok daha biricik değil mi? Ya da ne bileyim bir fare tasarımı? O zaman şu anda sadece o fareyi, o dizüstü bilgisayarı ilk yapan şirketin ürünlerini kullanıyor olurduk ve muhtemelen iki katı para ödüyor olurduk. Bu ne Steve Jobs aşkı kardeşim!

Fikri mülkiyet hakları, sahibine tekel hakkı verir ama bu, pazarda hiç rakibi olmayacağı anlamına gelmemeli. Apple gibi hakim durumda bir firmanın bu saatten sonra yapacağı hiç bir şeye benzer bir ürün çıkarılamaz, ne tablet bilgisayar ne de akıllı telefon. Kuzey Karolayna mahkemesi kararına saygılıyız, dava temyiz sürecinde olduğu için de daha falza yorum yapmak istemiyorum ama başka ülkelerde de başka kararlar çıkarsa bu işten sadece avukatlar ve danışmanlar kazanır gibi geliyor. Jüri akıllı olsun!

Elmanın Armutla Hesabı” için 5 yorum

  1. Cok keyifli bir yazi olmus oncelikle tebrik ederim 🙂

    WIPO kriterlerinde teknolojinin gelistirilmesi diye bir kavram var ve endustriyel tasarim haklarinin korunmasi onemli tamam da diktortgen kenarlari hafif yuvarlak telefon tasarimi dunyanin en ozel tasarimi degil. Bence Apple’i cileden cikaran sey suydu; adamlar asikar bir bicimde iphone, ipad, macbook vs ile yeni ve yaratici bir perspektif ile pazara girdi. Bir Funclub zihniyeti ile kendine has buyuk bir pazar acti. Ugras didin yaratici ol, estetik ol, marka ol sonra samsung ciksin estetik ozellikleri cok benzer ve teknolojik ozellikleri daha iyi, daha pratik bir telefon yapsin ve halk “Apple’a basan telefon” desin. Adamlarin sinirlenmesi ve haksiz rekabet demesi anlasilabilir bir durum bence bu acidan bakinca. Tabi ki diger taraftan da kimse dikdortgen ama oval koseli telefon yapamaz demek cok sacma.

    1. Bayım, burası ciddi bir blog. Doğruluğu kanıtlanmamış bilgilerle olayları manipüle etmeyelim. İşin sinerjisi kaçıyor!

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.