‘Büyümek Gerek’

Rekabet Kurumu, Rekabet Raporu’na otobüs işletmeciliğini de dahil etti.

Otobüs ile seyahat edenlerimiz bilir. Otobüs terminallerine adımımızı attığımızda sayıları her geçen gün artan birbirinden renkli panoları altında faaliyetlerini sürdüren işletmeler, müstakbel yolcuları gidilecek yere bilet kesmek için karşılarlar.

Genellikle çoğunun yerel işletmelerin oluşturduğu, aynı  yere giden parmakla sayılamayacak kadar fazla otobüs işletmelerinden birini seçer; hele ki yolcu sayısının az olduğu dönemlerde oturduğumuz koltuğun bitişik koltuğuna çantamızı yerleştirir ve rahat rahat seyahat ederiz. Yazın gelmesiyle beraber ise ellerimizde bavullar otobüs bekleyen kalabalıklar içinde buluveririz kendimizi.

Rekabet Kurumu, aralarına hergün bir yenisi daha eklenen yerel otobüs işletmelerinin yer aldığı, muhakkak her yolcunun mevsimsel yoğunluktan seyahat tarihini ertelemek zorunda kaldığı karayolu yolcu taşımacılığı piyasasını, 2012 Rekabet Raporu’na dahil etti.

Raporda, genel olarak rekabetçi bir yapı arz ettiği tespitine ulaşılan, piyasaya giriş engellerinin düşük olduğu karayolu ile yolcu taşımacılığı hizmetleri piyasasına ilişkin dikkat çekici hususların, arz fazlalığı, arz ve talep arasındaki mevsimsellikten kaynaklanan dengesizlikler ile kayıt dışılık olduğu belirtilmekte.

Piyasanın rekabet sorunlarından arz ve talep dengesindeki mevsimsel değişikliklerin ve piyasadaki arz fazlalığının, firmalar arası fiyat anlaşmaları ile sonuçlanan ciddi fiyat savaşlarına yol açtığı; tahsil edilen ve beyan edilen bilet ücretlerinin farklılaşması şeklinde oluşan kayıt dışılığın, yoğun rekabetin yaşandığı hatlarda rakipleri dışladığı yapılan tespitler arasında.

Rekabetçi bir piyasanın tesisi bakımından, şahıs işletmesi ve bölgesel faaliyet alanında faaliyet gösteren oyuncuların yönetim ve organizasyon yapılarının iyileştirilerek kurumsallaşması ve şirket birleşmesi veya büyüme yoluyla ülke genelinde faaliyet gösteren oyuncu sayısının artması gerekiyor. Ayrıca piyasada atıl kapasitenin ortadan kaldırılması ve faaliyet gösteren teşebbüslerin yeterli ölçeğe ulaşmaları için gerektiğinde işbirlikleri de gerçekleştirilerek teşvik edici düzenlemelerin yapılması gerek.

Bence olay şöyle:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.